SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anksiyete neden olur?

Bu haber 20/10/2018 - 05:01 'de eklendi ve 64 kez görüntülendi.

Anksiyete neden olur?

 

Anksiyete

haberonunde.com

Anksiyete neden olur? Anksiyete kaygı bozukluğu olan insanlar neredeyse sürekli endişeli hissederler. Hastalık korkusu ölüm korkusu iş kaybı veya maddi çöküntü korkusu onları ziyadesiyle etkiler. Korkular her zaman başka korkuları getirir. Korku tamamen zararsız değildir, insanları dikkatsiz olmaktan korur. Ama hastalarında durum çok daha ağırdır. Hiç gerçekleşmesi mümkün bile olmayan korkuları gerçekmiş gibi yaşarlar. Bu bir akıl hastalığına dönüşür. İnsanın fiziksel bedeni, ve ruhsal yapısı aşırı gerilime dayanıklı değildir. Fobi gibi diğer anksiyete bozukluklarından farklı olarak genel anksiyete bozukluğunda kaygı, belirli durumlara veya nesnelere işaret etmez. Hastalığın ne kadar yaygın olduğuna dair güvenilir bir istatistik yoktur. Her 100 kişiden 10’u yaşamlarının bir noktasında yaygın anksiyete bozukluğu ile baş başa kalıyor. Bu durum kadınlarda daha fazla görülür.

 

 

 

Anksiyete Hastalarında;

 

 

l Sebepsiz korkular

 

l Sebepli ama çok büyütülen korkular

 

l Korkuların gerçekmiş gibi yaşanması

sorunu vardır.

 

 

Bu insanlarda şu belirtiler de ortaya çıkar:

 

 

l Sinirlilik ve huzursuzluk hali

 

l Konsantrasyon sorunları

 

l Uyku bozuklukları

 

l Korku ve Sinirlilik

 

 

Hastalığın fiziksel belirtileri

 

 

l titreme

 

l huzursuzluk

 

l bulantı

 

l terleme

 

l çarpıntı

 

l kas gerginliği

 

l baş dönmesi

 

l nefes darlığı

 

l ağız kuruluğu

 

l Karın ağrısı

 

l baş ağrıları

olarak sayılabilir.

 

 

 

Genelleşmiş anksiyete bozukluğu hastalığının bazı ailelerde daha fazla görülmesi, hastalığın genetik faktörlere bağlı olabileceğini gösteriyor. Nörotransmitter ile temsil edilen beyin bölgelerinde arıza meydana gelmesi, serotonin sisteminin düzgün işlememesi de bu bozukluğuna yol açar.

 

 Anksiyete Tedavisi

 

Tedavide anti depresan ilaçlar verilir. Ancak kişinin korkuları ile başa çıkması için korkunun üzerine gitmesi gerekir. Endişe ettiği şeyleri abartarak bunlardan kaçınmaya çalışırsa, durum daha da kötüleşebilir. Terapi ve ilaçlar tedavisinde başvurulan yollardır. Meditasyon insanların kendileri ile baş başa kalabileceği en özel anlardır.

Meditasyon tedavi olarak kullanılabilir. Korkunun ve endişenin kaynağına inmek ve olaya objektif olarak bakabilmek yararlı olacaktır. Varsa alkol ve sigara azaltılmalı, fiziksel olarak huzurunuzu bozacak besinler ve içeceklerden uzak durmalıdır. Egzersiz yapmak değişik sosyal bağlantılar yapmak, uyku düzenine dikkat etmek korkuları ve endişeleri zayıflatacaktır. Bilimsel bir alt yapısı olmamasına rağmen, birçok insan hayatında şunu deneyimlemiştir. Korkular genellikle er ya da geç başa gelir.

Sürekli olarak bir şeyden korku duymak, o tehlikeyi size çeker. Bu gerçekleştikten sonra, siz de korkularınızın yersiz olmadığını düşünürsünüz ve işler daha da karışır. Korku ve endişe zihninizde gerçekleşmeye başladığında, dikkatinizi başka noktalara odaklamaya çalışmalısınız. Oturuyorsanız kalkıp yürümeyi denenin. Pozisyonunuzu değiştirin

 

 

 

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com