SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Arap NATO’su İran’a Karşı Bir Araya Geldi!

Trump yönetimi, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kuveyt, Katar, Bahreyn, Mısır ve Ürdün’de ilave olmak üzere bir askeri ittifak üzerinde üzerinde çalışamalar yaptığı öne sürüldü. Arap NATO’su olarak isimlendirilen bu proje İran’a karşı kurulacak.

Bu haber 28/07/2018 - 02:12 'de eklendi ve 282 kez görüntülendi.

ABD‘li ve Arap yetkililer göre, ABD Başkanı Donald Trump  yönetimi başta olmak üzere Arap ülkeleri  Ortadoğu’da yeni bir askeri ittifak  üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor. Bu projenin en temel amacı ise,  son zamanlarda hareketli olan İran’ın bölgede artan askeri ve siyasi nüfuzuna karşı bir araya gelmek.

İSMİ BELLİ OLDU: “ARAP NATO’SU”

İngiltere’nin önde gelen haber ajansı Reuters’ın paylaşmış olduğu habere göre, İran’a karşı kurulması amaçlanan bu yeni siyasi ve güvenlik ittifakının üzerindeki çalışmalar halen devam etmekte. Beyaz Saray ve Ortadoğu’daki kaynaklar,  oldukça gizlilik içerisinde devam eden bu projeye “Arap NATO’su”  isimi verilmiş.

Arap NATO’su İran’a Karşı Bir Araya Geldi!

İTTİFAKTA KİMLER BULUNACAK?

ABD Başkanı Donald Trump’ın üzerinde çalışma gerçekleştirdiği bu plan, Körfez ülkelerine ek olarak Mısır ve Ürdün gibi ülkeleri de içerisinde barındıracak. Kurulması planlanan bu ittifak çatısı altında, belli ülkelerle  füze savunması, askeri eğitim ve tatbikat ile terörle mücadele gibi konularda  daha etkin ve derin çalışmalar planlanıyor. rap ülkeleri arasında, bölgesel ekonomik ve diplomatik  ilişkilerin güçlendirilmesi ve yardımların artırılması da bu Arap Nato’sunun amaçları arasında.

BEYAZ SARAY’DAN KONU İLE İLGİLİ İKİ AÇIKLAMA

Haberde ayrıca, kısa adı MESA olan Middle East Strategic Alliance (Ortadoğu Stratejik İttifakı)  isimli projesinin 12-13 Ekim tarihlerinde başkent Washington’da  yapılacak olan zirve içerisinde ele alınacağı dile getirilmekte. Beyaz Saray’dan konu hakkında oldukça önemli açıklamalar yapıldı. Bölgede dengeleri  tamamen alt üst edecek olan “ittifak” hakkında Beyaz Saray, “Son birkaç aydır  bölgesel ortaklarımız ile bir araya gelerek bir proje üzerinde çalışmalarımıza devam etmekteyiz.” açıklamasında bulunurken,  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü, “MESA, İran’ın saldırganlığı, terörizm ve aşırılıkla  mücadele edecek ve Orta Doğu huzura kavuşacak” dedi.

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com