SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başbakan Yıldırım Açıkladı: Bedelli Askerlik Çıkacak mı!

Bu haber 28/04/2018 - 02:14 'de eklendi ve 205 kez görüntülendi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘bedelli askerlik’ açıklaması, bedelli askerlik bekleyen gençleri heyecanlandırdı. Bedelli askerlik son dakika. Bedelli askerlik çıkacak mı?

BEDELLİ ASKERLİK 2018’DE ÇIKACAK MI?

Başbakan Binali Yıldırım‘ın bedelli askerlik konusunda “Profesyonel askerliğe geçtiğimiz için bu dikkate alınması gereken bir husus. Benim düşüncem bu. Bedelli askerliğe bakış açımız müspet. Bir yandan terörle mücadele veriyoruz bir yandan bedelli bu istismar edilecek bir konu gibi görünüyor. Profesyonel askerliğe geçtiğimiz için bu dikkate alınması gereken bir husus. Benim düşüncem bu. Buradan elde edilecek kaynağın da savunma sanayimizi güçlendirme için kullanılması gerekir” açıklamasının ardından sosyal medyada en çok sorulan soru ‘Bedelli askerlik 2018’de çıkacak mı?’ oldu.

Yıldırım şöyle konuştu: “Bedelli askerliğe bakış açımız müspet. Ancak orada şöyle bir istismar olmaması gerekir. Soru işaretlerini ortadan kaldırmamız lazım. Bedelli askerlik konusunda, istismar olmaması gerekir. Onu iyi anlatmak lazım. Bir yandan terörle mücadele veriyoruz, bir yandan bedelli filan istismar edilebilecek konu gibi gözüküyor. Ancak bu da toplumsal bir talep. Biz Türkiye olarak askerlikte yavaş yavaş profesyonel askerliğe gittik; 15 Temmuz’dan itibaren. Vatani görevini yapan askerleri biz cepheye göndermiyoruz, onlar arka planda görevlerini yapıyorlar. Profesyonel askerliğe geçtiğimiz için dikkate alınması gereken bir husus bu. Buradan elde edilecek kaynağın da savunma sanayimizin güçlendirilmesi için kullanılması gerekiyor.”

ÖĞRENCİYE AFFI OLUMLU DÜŞÜNEBİLİRİZ

Öğrencilerin hakikaten af konusunu da olumlu düşünebiliriz. Bunlar teröre bulaşmamışsa, sadece öyle veya böyle ailevi nedenlerle, ilgiyi göstermemekten dolayı okuldan uzak kalmışsa, bunlara bir imkan sağlanması gerektiğini düşünüyorum.”

BEDELLİ ASKERLİK YAŞI KAÇ OLACAK?

Başbakan Yıldırım‘ın bedelli askerlik açıklamasının ardından, ‘Bedelli askerlik yaşı kaç olacak?’ sorusu da sorulmaya başlandı. Son çıkan bedelli askerlikte 27 yaş sınırı konulmuştu. 2018’de çıkacak bedelli askerlikte yaş sınırının 1990 ve öncesi olması bekleniyor ancak 27 yaş sınırında talepler düşük kaldığı için bedelli askerlik yaşının 1993-1994 doğumlulara kadar çekilebileceği konuşuluyor.

ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Bedelli askerlik ücreti 2011 yılında 30 bin lira olarak belirlenmişti ancak bu bedelli askerlik ücreti yüksek bulunmuştu. 2015 yılında çıkan bedelli askerlikte, daha geniş katılım için ücret 18 bin TL’ye düşürüldü ancak yine de beklenilen seviyede katılım olmadı. 2018 yılında çıkması beklenen bedelli askerlik ücretinin daha geniş kitleye hitap edebilmesi için 18 bin TL’den düşük olması bekleniyor.

 

 

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com