SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bedelli Askerlikte Kritik Tarih Belli Oldu

Bedelli askerlik, sağlık çalışanlarına yıpranma payı, tabip ve diş hekimi emeklilerine ek ödeme gibi düzenlemeler içeren “torba teklif”in görüşmeleri 23 Temmuz’da TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda başlanacak.

Bu haber 19/07/2018 - 06:53 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi.

Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, başlıca şu düzenlemeler içeriyor:

Bedelli askerlikten yararlanmak isteyip 31 Aralık 1993 tarihi de dahil bu tarihten evvel doğanlar, 15 bin lira ödemeleri ve 28 gün temel askerlik eğitimi almaları şartıyla askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Yurt dışında yaşayıp, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler ise 2 bin avro ödeyip, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları durumunda muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş olacak.

Eczacı ve hemşireler dahil tüm sağlık çalışanlarına senede 60 gün yıpranma payı verilecek.

Yasa dışı alanlarda oynanan bahisler yasal zemine çekilecek. Bu amaçla, ikramiye oranı brüt üst sınırı yüzde 59’dan yüzde 83’e çıkarılacak.

Sağlık turizminden döviz geliri sağlamak, kamu ve özel sektörün sağlık turizmine yönelik faaliyetlerini desteklemek ve koordine etmek için şirket kurulacak.

En az dört sene süreli mühendislik eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun olan bayan veya erkeklerden gerekli şartları taşıyanlar, muvazzaf subaylığa nasbedilerek pilotaj eğitimine başlatılacak.

2020 sene sonuna kadar harp okulların 2, 3 ve 4. sınıflarına üniversitelerin ilgili bölümlerinden öğrenci alınabilecek.

Tabip ve diş hekimi emeklilerine, emekli aylıklarına ilaveten ek ödeme yapılacak.

Uluslararası sağlık hizmetleri kapsamında elde edilen gelirin yüzde 50’sine kadar olan kısmı bu hizmetlerde görev alan personele ek ödeme olarak dağıtılacak.

Deniz karakol uçaklarında görev yapan Taktik Koordine ve Seyrüsefer subaylarının yükümlülük süresi 2 sene daha uzatılacak.

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com
İlkay Gümüş
İlkay Gümüşilkay.gumus@1milyonhaber.com