SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir Gezegenin Yıldız Tarafından Yutuluşu İlk Kez

NASA’nın Chandra X-Işını Teleskobu, ilk defa genç bir gezegenin yörüngesindeki yıldız tarafından yutulmasını kaydetmeyi başardı.

Bu haber 19/07/2018 - 07:14 'de eklendi ve 74 kez görüntülendi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA‘dan yapılan açıklamada Chandra X-Işını Teleskobu‘nun, Dünya’dan 450 ışık yılı ötedeki “RW Aur A” yıldızı çevresinde bir başka gezegen veya gök cisimiyle çarpıştığı anlaşılan genç yıldızın enkazı yıldız içinde yok oluşunu kayda aldı.

RW Aur A, 1937’senesinde keşfedilmesinden bu zamana parlaklığındaki değişkenlik sebebiyle gök bilimcilerin ilgisini çekiyordu.

Araştırmacılar ilk yıldızın parlaklığındaki azalmanın sebebini somut olarak tespit etmeyi başardı.

Araştırmaya önderlik eden Massachusetts Teknoloji Enstitüsüne (MIT) bağlı Kavli Astrofizik ve Uzay Araştırması Enstitüsünden araştırmacı Hans Moritz Guenther, “Bilgisayar simülasyonları gezegenlerin genç yıldızların içine düşebileceğini gösteriyordu fakat bu durumu daha evvel hiç gözlemleme olanağı bulamamıştık.

Eğer X-ışını verilerini yorumlama tarzımızda bir hata yoksa ilk defa bir genç bir yıldızın gezegen veya gezegenleri massettiğini kayda geçirmiş oluyoruz.

Araştırmacılar en az biri büyük bir yıldız olan 2 gök cisminin çarpışmasıyla oluşan kalın toz ve gaz bulutunun yıldızın parlaklığındaki azalmaya sebep olduğunu düşünüyor.

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com
İlkay Gümüş
İlkay Gümüşilkay.gumus@1milyonhaber.com