SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Biz neredeyiz, onlar nerede!

Bu haber 24/07/2018 - 03:00 'de eklendi ve 83 kez görüntülendi.

Biz neredeyiz, onlar nerede! Kulüplerin ekonomik durumu ortada… Durum tam anlamıyla felaket ötesi… Mali yapılar derinlemesine incelendikçe kötü sonuçlar ortaya çıkıyor. ”Türk Futbolu için ne yapılması lazım” diye sorulursa benim de nacizane birkaç önerim olacak.

Paralar suyunu çekince kulüp başkan ve yöneticileri genç futbolcu transferlerine yöneldi. Altyapı kelimesini ağzına almayanlar, bugün en hızlı altyapıcı çıktı.

Önümüzdeki sezon rahmetli Hasan Doğan’ın başkanlık, Ersun Yanal’ın Milli Takımlar teknik direktör olduğu dönemde fikir birliğine vararak ortaya konulan rezerv takımların profesyonel takımlardan önce maç yapmaları uygulaması yeniden başlatılacak. O dönemde Beşiktaş’ta yöneticiydim ve kulüplerden en az 10 rezerv maçını A takımların maçı öncesi oynatması istenmişti. Beşiktaş genç takımı olarak 12 maçı İnönü Stadı’nda oynamıştık. Fakat maalesef diğer takımlar bu statüye uymamıştı.

 

Gençler izlenmeli

Taraftarın karşısında yeteneklerini gösteren Beşiktaşlı 6 genç futbolcu, daha sonra büyük kademe atlayıp A Milli Takıma yükselmeyi başardı. Bu statü bu sezon mutlaka uygulanmalı.

Taraftarlar da artık kulüplerin genç yeteneklerini seyretmeli ve onlara destek vermeli.

Türkiye’de yabancı futbolcu transferi tamamen serbest bırakılmalı. Şöyle ki; kulüpler 12-18 yaş arasında istediği kadar yabancı futbolcu transferi yapabilsin.

18 yaşı üstünde ise sınırlamalar getirilmeli.

TFF altyapıdan futbolcu oynatan kulüplere prim vermeli. Milli takım yükselen her futbolcu için özel teşviklerle ödüllendirme yapılmalı.

Belediyeler sadece profesyonel takımların tesisleşmesine destek vermeli.

Belediyeler ayrıca altyapıda çalışan teknik direktörlerin de ücretlerini karşılamalı.

Ümit ederim artık Türkiye Futbol Federasyonu da kulüplerin altyapılarına gerekli desteği verir.

 

Denetleme şart

Tespit edilen yetenekli futbolcuların kulüplerindeki istatistikleri ve kulüp-futbolcu ilişkileri de TFF tarafından denetlenmeli.

Tüm bu çalışmalarda Milli Eğitim ve Spor Bakanlığı ortak hareket etmeli.

Futbol eğitiminin ilkokula inmesi sağlanmalı. Spor akademilerin futbol bölümünden mezun olan eğitimcilerin amatör kulüplerde görev alması sağlanmalı ve bu eğitimcilerin maaşlarının Spor Bakanlığı tarafından karşılanmalı.

Devletimiz harika statlar yaptı. Bunun için teşekkür etmeliyiz.

Şimdi sırada semt sahaları olmalı. Bunun için belediyeler öncü olmalı.

Tabii benim daha önerebileceğim bir çok madde var ki bunlara sayfalar yetmez.

Bunları önerirken en önemli kaynağım 45 yıllık futbol birikimim.

Bunları uygulayan ülkeler futbolda büyük başarılara imza atıyor. Belçika, Hırvatistan, İsviçre, İzlanda gibi ülkelerin futbolda yaptığı aşama tüm gerçekliğiyle ortada. Biz neredeyiz, onlar nerede!

 

NURi ŞAHiN’E DiKKAT

Nuri Şahin yıllardır çok beğendiğim bir futbolcu kardeşimdir.

Beşiktaş’ta yöneticilik yaparken Nuri’yi izlemiş ve o zaman henüz 14 yaşındayken geleceğin yıldızı bu genci transfer etmek istemiştim.

Nuri’nin Beşiktaş’a işbilmez yöneticiler tarafından transferi olmamıştı.

Neyse, kısmet değilmiş diyelim…

Nuri futbol hayatına Almanya’da devam ediyor ve dünyanın en önemli kulüplerinden biri olan Borussia Dortmund‘da çok seviliyor.

Henüz 28 yaşında… Geçtiğimiz yıl gençlerin önünü açmak için A Milli Futbol Takımımızdan affını istedi.

 

Özel ders alıyor

Şimdi Nuri son dönemde saha dışında yaptıklarına bakalım…

Bir yılı aşkın süredir dünyanın sayılı CEO’larına eğitimi veren Dr. Alan Watkins‘ten liderlik konusunda danışmanlık dersleri alıyor.

Bu senenin başında spor, eğlence ve medya uzmanlığı konusunda dünyanın 1 numaralı üniversitelerinden biri olan Harvard’da eğitim aldı. Bu eğitimi alırken sınıf arkadaşları Van der Saar, Kaka, Dani Alves ve Lindsey Vonn’du.

Şahin, futbolcuları meslekdaşları tatil yaparken eski takım arkadaşı Neven Subotic’in kurduğu vakıfla birlikte Etiyopya’ya su kuyusu kazmaya gitti. Dünyanın en sussuz bölgesinde 100’e yakın su kuyusu kazılmasında öncü olan Nuri Şahin, Afrika’da büyük sıkıntı yaşayan insanların umudu oldu.

 

Büyük işler yaptı

Süleyman Seba’nın bir sözü hiç bir zaman aklımdan çıkmaz; ”İyi insan olmadan, iyi Beşiktaşlı olunmaz”…

Nuri Şahin saha içinde olduğu kadar saha dışında da müthiş işler başarıyor.

Bence ülkemiz Nuri Şahin gibi bir değerden yararlanmalı.

Nuri gelecekte çok önemli işler yapacak. Türk futbolunun yeniden yapılanmasında aktif rol alanlardan biri de o olmalı.

Bu aydınlık Türk gencine şapkamı çıkarıyorum.

Yolun açık olsun kardeşim…

 

Sinan VARDAR

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com
Sinan Vardar
Sinan Vardarsinan.vardar@1milyonhaber.com
TÜRFAD Başkanı, BJK altyapısında BEFAM kurucusu, Spor Yazarı, TV yorumcusu, Jolly Tour onursal başkanı, Somaspor onursal başkanı, 1milyonhaber.com yazarı