SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu Güzergah Büyülüyor

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’dan ülkenin güneyinde Mostar şehrine “rüya demiryolu güzergahı” olarak tanımlanan yoldan giden tren, büyülü doğa manzarasıyla yolcularına eşsiz dakikalar yaşatıyor.

Bu haber 24/07/2018 - 05:08 'de eklendi ve 107 kez görüntülendi.

Bu Güzergah Büyülüyor. Saraybosna‘da istasyondan sabah saatlerinde hareket eden tren, güzergahında dağları birbirine bağlayan viyadük ve onlarca tüneli, yemyeşil doğa ve nehir manzarasıyla ziyaretçilerine keşif ve huzuru bir arada hissettiriyor.

AA

Dünyanın 18 rüya rotasından biri seçilen Saraybosna-Mostar tren güzergahı, iki saat süren yolculukta, dağ köyleri ve peyzajıyla büyüleyen manzaradan sonra Bosna Hersek‘te zümrüt yeşili rengiyle bilinen Neretva Nehri’nin kıyısından Mostar’a ulaşıyor.

Tren Makinisti İsmet Repuh, yapmış olduğu açıklamada, dedesi ve babasının da makinist olduğunu söyledi.

Trenin son durağı Capljina şehri olduğunu, yol boyunca toplam 99 tünelden geçtiklerini söyleyen Repuh, “Tren hattı geçen sene 15 Haziran’da faaliyete başladı.

Saraybosna-Mostar tren güzergahı Bosna Savaşı‘ndan (1992-1995 seneler sonra tekrardan raylarla buluşması hem biz demiryolları çalışanlarını hem de tren yolculuklarını seven insanları son derece mutlu etti.

Rüya demiryolu güzergahı şeklinde nitelendirilen tren rotasında yerli halkın yanı sıra çok sayıda turistin de yolculuk yaptığını söyleyen Repuh, “Bizim için en önemlisi yolcuların güvenliği. Toplamda 160 kilometrelik yol gidiyoruz. Tren, bu güzergahtan gelecek ayın sonuna kadar yolcularını ağırlamaya devam edecek.

Repuh, özellikle Saraybosna-Mostar rotasının “Avrupa’nın en ilgi çekici güzergahı” olduğunu söyleyerek, tren yolculuğu Bosna Hersek‘in eşsiz doğa güzelliklerini yakında görme fırsatı sunuyor.

Rayların eski olmasından dolayı çok hızlı gidemediklerini söyleyen Repuh, “Trenin hızı raylar belirler. Bosna Hersek’te savaştan evvel demiryolları olarak en modern ekipmana sahiptik fakat savaştan sonra hepsi kayboldu.

Manzara gerçekten anlatıldığı gibiydi

Mostar’a trenle gitmeyi tercih eden İzmirli Yağmur Özbek de tren yolculuğunu manzara sebebiyle tercih ettiğini dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti:

Çok beğendik. Manzara gerçekten de anlatıldığı gibiydi. Nehir manzarası muhteşemdi. Yolculuk boyunca hiç sıkılmıyorsunuz. Sürekli dışarıyı seyredebilirsiniz. Çok keyifli.

Fransız Leila Mallem ise tren yolculuğunda manzara ve yeşil doğaya hayran kaldığını belirterek, “Bosna Hersek‘e kardeşimle geldik. Nereleri gezebiliriz diye araştırma yaptığımızda bu rotanın dünyaca ünlü olduğunu gördük.

Manzarayı “muazzam” olarak niteleyen Mallem, “Fransa Alplerinde gibi hissettim. Bosna Hersek‘in kültürünü, yemeklerini ve insanlarını da çok sevdik.

Japonyalı Fumi de manzara ve doğası sebebiyle tercih ettikleri Saraybosna-Mostar tren yolculuğunu “çok” sevdiklerini söyledi.

Saraybosna-Mostar güzergahının tarih yolculuğu

Tarihte 1800’lü senelere dayanan Saraybosna-Mostar tren hattı, geçmişte Mostar’da inen yolcularına Doğu Ekspresi ile İstanbul başta olmak üzere Viyana, Budapeşte, Prag ve Paris gibi Avrupa şehirlerine ulaşım imkanı sağlayabiliyordu.

Bosna Hersek‘te 1992 ila 1995 senelerinde yaşanan savaş sebebiyle bu rüya güzergah sona ermiş, Bosna Hersek Demiryolları kararıyla sadece yerel tren hatları kullanılmıştı.

Savaşdan sonra yapılan çalışmalar neticesinde Saraybosna-Mostar tren hattı 15 Haziran 2017’senesinde yolcularını tekrardan Bosna Hersek‘in eşsiz güzellikleriyle buluşturmaya başlamıştı.

Her sabah yerel saat ile 07.07’de yola çıkan tren, yaz sezonu olması sebebiyle Mostar’dan 19.54’te hareket ederek başlangıç noktası Saraybosna‘ya dönüyor.
Lokomotifi ve 10’dan çok vagonuyla yüzlerce yolcuya ev sahipliği yapan tren, Saraybosna-Mostar arasında Bosna Hersek‘in eşsiz doğası ve manzarasını izleme fırsatı sunuyor.

Doğanın binbir yeşil tonunu bir pencere uzaklığında yolcularına sunan “rüya güzergah”, yaz sezonunun tamamlamasından sonra gelecek sene nisan ayında tekrardan yolcularıyla buluşacak.

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com
İlkay Gümüş
İlkay Gümüşilkay.gumus@1milyonhaber.com