SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CHP’de Kurultay İmzaları 564’e Yükseldi

Olağanüstü kurultay talebiyle imza toplayan CHP’li delegelerin 564 imzaya ulaştı. kurultay için yeterli imzanın toplanmasında belirleyici faktörün, gelecek sene mart ayında yapılacak yerel seçimler olacağı belirtiliyor.

Bu haber 20/07/2018 - 07:09 'de eklendi ve 30 kez görüntülendi.

Değişim ve Umut Kurultayı” adı altında olağanüstü kurultay talebiyle imza toplayan CHP‘li delegelerin 564 imzaya ulaştığı belirtilirken, kurultay için yeterli imzaya ulaşılması konusunda belirleyici faktörün, gelecek sene mart ayında yapılacak yerel seçimler olacağı söyleniyor.

CHP kurultay delegeleri pazartesi günü olağanüstü kurultay talebiyle noter kanalıyla başlattıkları imza süreci devam ediyor.

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, kurultay için noter kanalıyla 4 günde imza veren delege sayısı 564 olarak açıkladı. Tüzün, yeterli olan 625 sayısını önümüzdeki hafta içinde toplayacaklar.

CHP Genel Merkezi ise imza veren delegelerin sayısı 400’lerde olduğu belirtiyor. Genel merkez imza sayısı 470-480 arasında kalacağı tahmin ediliyor.

Kurultay için yeterli imzaya ulaşılıp ulaşılmayacağında ise gelecek sene mart ayında yapılacak yerel seçimlerin en etkili faktör olacak.

Delegeler üzerinde etkili olduğu bilinen belediye başkanların “koltuklarını kaybetmemek” için “imza kozunu” kullandığı parti kulislerine yansıyor. Şu ana kadar sessiz kalan çoğu belediye başkanının, genel merkezden teyit bekleniyor.

CHP Genel Merkezin hem belediye başkanlarını hem de delegeleri “sıkı markaja” aldığı konuşulurken, olağanüstü kurultay isteyenlerin ise özellikle tekrardan aday gösterilmeyeceği düşünülen belediye başkanlarına yöneldiği belirtiliyor.

Kocaoğlu “değişim”, Taşdelen “devam” dedi

Parti içinde etkili olduğu bilinen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “değişim” açıklaması yaparken, genel merkeze yakın kulislerde Koacoğlu’nun tekrardan aday gösterilmeyeceği ve bu sebeple böyle bir açıklamada bulunduğu iddia edildi.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ise birkaç gün evvel Genel Merkeze desteğini açıkladı. Dün de Çankaya Belediye Meclisinden 24 üye “Kılıçdaroğlu’nun yanındayız” açıklamasında bulundu.

İmza sürecinde ilk 5 gün tamamlanıyor

CHP Tüzüğüne göre imza süreci başladıktan sonra 15 gün içinde toplam delege sayısının salt çoğunluğu yani 625 kurultay delegesinin imzasının parti genel merkezine bir hafta içinde verilmesi gerekiyor.

CHP‘de olağanüstü kurultay talebiyle harekete geçenler pazartesi günü noter kanalıyla süreci başlattılar. İmza sürecinde ilk 5 gün bugün tamamlanıyor. Buna göre imzaların toplanması için 10 günlük süre daha var.

Parti genel merkezi imzaların ulaşmasından sonra 45 gün içinde olağanüstü kurultayı toplamak zorunda.

AA

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com
İlkay Gümüş
İlkay Gümüşilkay.gumus@1milyonhaber.com