SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Defnenin Ülke Ekonomisine Katkısı 40 Milyon Dolar

Ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişen defne ağacının ülke ekonomisine katkısı 40 milyon dolar..

Bu haber 12/12/2018 - 09:15 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Şahin Aybal, ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişen, tohumundan elde edilen yağ ve yaprakları ilaç, kimya ve kozmetik sanayisinde ham madde olarak kullanılan defne ağacının ülke ekonomisine yıllık 40 milyon dolar katkısı olduğunu söyledi. Aybal, “Defne öyle bir ağaç ki ‘define’ de diyebilirsiniz” dedi.

TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKISI 40 MİLYON DOLAR

Antakya‘da bir otelde Orman Genel Müdürlüğü tarafından ‘Defne İstişare Toplantısı’ düzenlendi. Toplantıda konuşan Orman Genel Müdür Yardımcısı Şahin Aybal, defnenin Türkiye ekonomisine 40 milyon dolar civarında katkısı olduğunu belirterek, defne üretimi ve elde edilen gelirin artırılması konularını değerlendirmek istediklerini söyledi.

DÜNYADA YÜZDE 90’I TÜRKİYE’DE YETİŞİYOR

Türkiye’de yaklaşık 150 bin hektar alanda defne ağacı yetiştirildiğini kaydeden Aybal, ” Hatay, Kahramanmaraş, Adana ve Mersin Orman Bölge Müdürlüklerinin de önemli üretim merkezlerinden. Defnenin 40 milyon dolar civarında ülke ekonomimize katkısı olduğunu biliyoruz. Bunu yeterli bulmuyoruz, hem üretimin hem de ürünün orman köylüsü ve bu işle uğraşan yöre halkına sağladığı kazancın artmasını istiyoruz. Defne öyle bir ağaç ki ‘define’ de diyebilirsiniz. Bunun dünyada yüzde 90’ı ülkemizde yetişiyor. Bu bizim açımızdan dünyada tekel olmak anlamına gelir. 1 milyon kişi defne işinde istihdam ediliyor. Bu çok önemli bir rakam. Yörede çalışan vatandaşların ve teşkilat mensuplarının yanı sıra sivil ve özel sektörle birlikte bu tür toplantılar yaparak ürünün gelecekte ekonomiye katkısını artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

CEO,Defne

Kaynak: HABERLER.COM

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com