SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dinç Kalmanızı Sağlayacak En Etkili Yöntem Kahve Molası

Bu haber 19/07/2018 - 10:51 'de eklendi ve 50 kez görüntülendi.

Bu güne dek kahvenin adını duyduğumuzda aklımıza sadece uyanık kalma düşüncesi belirirdi. Aslında hala öyle sayılır ancak kahve ve uyku arasındaki bağlantıyı inceleyen bazı uzmanlar, kafeinin yani dolaylı yoldan kahvenin şaşırtıcı bir tesirini ortaya çıkardı. 

İngilizce adıyla ‘Coffee nap’ adı verilen ve batıda yaygın bir şekilde benimsenmeye başlanan bu uyku biçimi, bizim basitçe şekerleme ya da kestirme dediğimiz kısa süreli uykuyu molası gerçekten de inanılmaz boyutlarda işe yarar hale getiriyor.

Kahve Molası Nedir Nasıl Uygulanır?

Aslında bu yöntemi basitçe şekerleme yapmadan hemen önce kahve içmek olarak tanımlayabiliriz. Misal vermek gerekirse, uyanık kalmanız gereken belli bir zaman periyodu var ancak sizin dayanamıyorsunuz ve ayakta duramayacak kadar uykunuz var. Bu durumu aşmak için kahve uykusu birebirdir. İşin sırrı uykuya yatmadan hemen önce dolu bir fincan kahve içmek ve uykuyu 30 dakika ile sınırlandırmak. Bunun sebebi kafeinin kana karışarak zirve noktada etki göstermesinin yaklaşık 30 dakika sürmesidir.

Yani kısaca, gün içerisinde ya da gece uykuya dayanamadığınızı hissettiğiniz anda, kendinize bir uyku ortamı seçip ve bir bardak kahve içip ardısıra hemen uykuya geçmelisiniz. 30 dakika sonra siz uyandığınızda, kafein metabolizmanızda kana karışmış olup zirve yaptığı için kendinizi olağandışı bir şekilde dinç ve uyanık hissedeceksiniz. Yurtdışında oldukça yaygın olarak bilinen bu basit yöntemin işe yararlığı birçok kişi tarafından defalarca teyit edilmiştir.

Kahve uykusu, özellikle sınav haftasındaki talebeler, vardiyalı çalışanlar ya da belli bir iş için uyanık kalması gereken kişiler için oldukça önemli bir çözüm önerisi. Ancak yine de kahve uykusu denen bu yöntemin iyi bir gece uykusunun yerini tutmayacağını bilmelisiniz. Acil ve zorunlu durumlar dışında sürekli bir alışkanlık haline getirmekten kaçınmakta fayda var.

FİLOJİ

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com