SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ERKEN SEÇİMLE İLGİLİ 4 YENİ KARAR!

Bu haber 28/04/2018 - 11:32 'de eklendi ve 301 kez görüntülendi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi hakkında 4 yeni kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Buna göre, seçime katılma yeterliliğine sahip, seçmen kütüğe verebilecek siyasi partiler, Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi, Vatan Partisi, Büyük Birlik Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Demokrat Parti, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi olarak belirlendi.

SEÇİM YASAKLARI

Seçim günü uygulanacak yasakların belirtildiği 306 numaralı karara göre, seçimin sağlıklı ve düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla içki, silah taşıma ve yayın yasağı uygulanacak. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse, köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamayacak. Oy verme günü oy verme süresince kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak. Eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

Seçim yasaklarına ve yukarıdaki kurallara uyulmak şartıyla oy verme günü saat 18.00’den sonra düğün yapılabilecek. Saat 18.00’e kadar radyolar ve her türlü yayın organlarında yorum yapılamayacak. Yayınlar saat 21.00’den itibaren serbest olacak ancak gerek görülmesi halinde saat 21.00’den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

GENÇ VEKİLE ASKERLİK TECİLİ

Türkiye, 24 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı sisteminde seçime gitmeye hazırlanırken, yeni dönemde TBMM’de milletvekili yaş ortalaması da düşecek. Anayasada yapılan “18 yaşını dolduran her Türk milletvekili seçilebilir” değişikliği uyarınca gözler genç vekil adaylarında olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın talimatı doğrultusunda 18 yaşında milletvekili seçilenlerin askerliklerine ‘tecil’ düzenlemesi getirilecek.

VATANİ GÖREV, VEKİLLİK BİTTİĞİNDE BAŞLAYACAK

Yeni Şafak’ın haberine göre, seçimlerin 24 Haziran’a alınmasıyla birlikte aciliyet kazanan düzenlemeye ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘erteleme ve tecil hakkı’ verilmesinde karar kıldı. Düzenleme de KHK’ya bu yönde konuldu. Genç yaşta Meclis’e girecek olanlar bu görevlerini bitirdikten sonra askere gitmek zorunda kalacaklar. Erdoğan son toplanan AK Parti MKYK toplantısında bedelli askerliğin gündeme getirilmesi üzerine, bu taleplere olumlu bakmadığını ifade etmişti.

BAKAYA ADAY OLAMIYOR

Genç vekiller için tecilli askerlik düzenlemesi, TSK‘dan 3 bin ihracın yer alacağı KHK ile aynı torbada olacak. 18 yaş düzenlemesiyle birlikte anayasadan askerlik yapma zorunluluğu çıkarılmakla birlikte ‘askerlikle ilişiği olanların’ milletvekili seçilemeyecekleri hükmü de girmişti. Halen askerlik; eğitim, yurtdışında oturum ve sağlık durumu gerekçeleriyle tecil edilebiliyor.

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com