SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ev Sahibine 2 Bin, Emlakçıya Bin Lira Ceza Kesildi Sebebi İse…

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, dul bir bayana ev kiralamayan ev sahibine 2 bin, emlakçıya bin lira idari para cezası kesti.

Bu haber 23/07/2018 - 06:07 'de eklendi ve 52 kez görüntülendi.

Ev Sahibine 2 Bin, Emlakçıya Bin Lira Ceza Kesildi Sebebi İse… Eskişehir‘de yaşamakta olan bir bayan, dul olduğu gerekçesiyle kendisine ev kiralanmaması üzerine medeni hali sebebiyle ayrımcılık yapıldığını belirterek, konuya dair Başbakanlık İletişim Merkezine (BİMER) başvurdu.

Ev Sahibine 2 Bin, Emlakçıya Bin Lira Ceza Kesildi Sebebi İse?

AA

 

Başvuru BİMER aracılığıyla Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığına iletildi. Başsavcılık ise görevsizlik kararı vererek şikayeti Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna (TİHEK) gönderdi.

Başvuruyu esastan incelemeye alan TİHEK, emlakçı ve ev sahibinden yazılı görüş talep etti.

Ev sahibine 2 bin, emlakçıya bin lira ceza

Emlak işletmecisi gönderdiği yazıda, ev sahibinin bekar kişilere evinin verilmesini istemediğini, başvuranın iddiasına konu olan ev için de ev sahibinin talimatını başvurana ilettiğini bildirdi.

Yurt dışında yaşayan ev sahibi ise söz konusu dairenin bulunduğu apartmanda yedi dairesinin yer aldığını, apartmandaki aile ortamına zarar vermemek adına evinin bekar birine kiralanmamasını istediğini söyledi.

TİHEK, inceleme ve görüşmelerin tamamlanmasından sonra “Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu”nun 3. maddesinde yer alan ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine hükmetti. Kurum, ihlal sebebiyle ev sahibine 2 bin, emlakçıya da bin lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Kurumun para cezası verme yetkisi bulunuyor

TİHEK Başkanı Süleyman Arslan, konuya dair yapmış olduğu açıklamada, kurumun insan haklarının korunması ve geliştirilmesi için 2016’senesinde kurulduğunu hatırlattı.

İşkence ve kötü muamelenin önlenmesi maksadıyla cezaevi ve nezarethanelerde haberli, habersiz ziyaretler yapıldığını bildiren Arslan, TİHEK’in bu yönüyle de ulusal önleme mekanizması görevini üstlendiğini açıkladı.

Kurum, 2018’senesinden itibaren ayrımcılık yasağına dair şikayetleri almaya ve değerlendirmeye başladığını anlatan Arslan, cinsiyet, ırk, renk, dil, din, inanç, mezhep, felsefi ve siyasi görüş, medeni hal gibi sebeplerden dolayı ayrımcılık yapılmasının önlenmesinin görev alanları arasında yer aldığını belirtti.

Bu konuda vatandaşları kuruma doğrudan ya da kaymakamlık ve valilikler aracılığıyla başvuruda bulunabileceğini söyleyen Arslan, “Ayrımcılık yasağının ihlalinin tespitinde TİHEK’in bin liradan 15 bin liraya kadar idari para cezası verme yetkisi bulunmaktadır.

Bir insan, bekar, dul diye ayrımcılığa tabi tutulamaz

Eskişehir’de ev arayan bir çocuk annesi bayanın, emlakçı aracılığıyla bulduğu evin, sahibi tarafından dula, bekara, öğrenciye kiralanmasının istenmediğini öğrendiğini söyleyen Arslan, bayanın suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.

Şikayet savcılık aracılığıyla TİHEK’e iletildiğini anlatan Arslan, taraflarla görüşmeler gerçekleştirdiklerini, ev sahibinin beyanını kabul ettiğini anlatan Arslan, konuşmasına şöyle devam etti:

Kurumumuzun görevlerinden birisi de vatandaşlar arasında yapılan ayrımcılıkların ortadan kaldırılmasıdır. Ayrımcılıklardan birisi de medeni hal temellidir.

Böyle bir ayrımcılık tespit edildiğinde gerekli cezalar veriliyor. Bir insan, evli, bekar veya dul diye ayrımcılığa tabi tutulamaz. Bu insani bir durumdur. Bu karar, ayrımcılık yasağının ihlali konusunda verdiğimiz ilk karardır.

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com
İlkay Gümüş
İlkay Gümüşilkay.gumus@1milyonhaber.com