SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fua ve Keferya’da Tahliyeler Sona Erdi

Bu haber 21/07/2018 - 04:35 'de eklendi ve 21 kez görüntülendi.

İdlib’de rejim karşıtı silahlı gruplar ve askeri muhaliflerin ablukasındaki Fua ve Keferya’da tahliyeler sona erdi. İki beldeden toplam 6 bin 900 kişi iki aşamada rejim bölgesine geçti.

AA

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de rejim karşıtı silahlı gruplar ve askeri muhaliflerin ablukasındaki Fua ve Keferya’da tahliyeler tamamlandı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Şii nüfuslu Fua ve Keferya dün gece geç saatlerde Esed rejimi yanlısı 900 kişinin rejim bölgelerine ve rejim güçlerince tutuklu 250 kişinin de muhalif bölgelere geçmesiyle karşılıklı tahliyeler sona erdi.

19 Temmuz’da başlayan tahliyeler kapsamında iki beldeden iki aşamada toplam 6 bin 900 kişi rejim bölgesine geçerken, rejim güçleri de 1505 kişiyi serbest bırakarak İdlib’e gönderdi.

Tahliyelerin tamamlanmasıyla 3 yıldan fazla süredir muhalifler ve rejim karşıtı askeri grupların ablukasındaki Fua ve Keferya beldeleri boşaltıldı.

Daha önce de söz konusu beldelerden tahliyeler gerçekleşmişti. Karşılığında MadayaZebadani ve Yermük Kampı bölgeleri ile rejimin cezaevlerindeki birçok tutuklu serbest kalmıştı.

Fua ve Keferya’yı, Hizbullah ve İran Devrim Muhafızlarına bağlı militanlar kontrol ediyordu. Beldeler 3 yılı aşkın süredir ablukada olsa da rejim, havadan yoğun şekilde insani ve askeri yardım ulaştırıyordu. Halkın ihtiyaçları bu şekilde karşılanıyordu.

Muhalifler, iki beldeyi rejimin kuşatmada tuttuğu onlarca bölgede katliam yapmasını engellemek amacıyla ablukaya almıştı.

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com