SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

FUTBOLDA EKONOMİNİN ÖNEMİ BÜYÜK

Bu haber 04/05/2018 - 05:10 'de eklendi ve 314 kez görüntülendi.

Turkuvaz Grubu, Sayın Serhat Albayrak önderliğinde futbol ekonomisi ile ilgili İstanbul Tarabya Oteli’nde bir seminer düzenlenmiştir. Büyük bir heyecanla İstanbul trafiğinde ızdırap çekerek bu önemli toplantıya katıldım. Ellerine sağlık; muhteşem bir program hazırlamışlar.

Sabah Gazetesi Spor Müdürü Murat Özbostan açılış konuşmasını yaptıktan sonra Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman söz aldı.Kulüplerimizin bilhassa Avrupa ve dünyada tanıtım yapmasının üzerinde durarak bir konuşma yaptı. Daha sonra kürsüye gelen Sayın Yıldırım Demirören, toplantının da gayesine dem vurarak futbol ekonomisine önem veren sözler sarf etti. Devletin son yıllarda 40′ a yakın stat yaptığını, yayın gelirlerinin 600 milyon dolara çıktığını belirttti. Demirören, tüm bunlara rağmen Türkiye’deki profesyonel kulüplerin 8 milyar dolar borcu olduğunu, 3 büyük kulübün borcunun ise 4 milyar dolara yaklaştığını ve bu kulüplerin malesef bir yılda 1 milyar dolar borçlandığının altını çizdi. Ve en çok hoşuma giden sözü de artık kulüplerin altyapıya önem vermesi gerektiğini söylemesiydi. Daha sonra da Servet Yardımcı çok güzel bir konuşma yaptı. Ama hayretler içinde kaldım; futbolumuzun ihtiyacı olan bu toplantıda Yıldırım Bey ve Servet Bey’in konuşma yapmasının ardından salon boşaldı. TFF tam kadro oradaydı. Ama 8 milyar dolar. borçları olan kulüp başkanlarından büyük çoğunluğu yoktu.

BEŞİKTAŞ NE YAPMALI?

Beşiktaş bu günlerde çok önemli ve tarihi günlerden geçiyor. Geçtiğimiz hafta Fenerbahçe ile oynanacak olan maça çıkmama kararı aldı. Bu karat çok tartışıldı ve hala da tartışılmaya devam ediliyor. Galatasaray derbisinde alınan yenilgi sonrası moraller iyice dibe vurdu. Doğrusunu söylemek gerekirse Beşiktaş‘ın artık şampiyonluk şansı çok ama çok az. Açık ve net konuşmak gerekirse; Beşiktaş’ın mali durumunun kötü olması nedeniyle sıkıntılı dönem göz göre göre geliyor. Ancak bugün geleceğe ümitli bakmak gerekir. Evet yönetimsel olarak yanlışlar yapıldı ve malesef yapılmaya da devam ediliyor. Ancak ben ensenin karartılmasına karşıyım. Şenol Güneş‘in ayrılacağı şeklinde çıkan haberleri şaşkınlıkla takip ediyorum. Umarım bu böyle olmaz. Beşiktaş yönetiminin yapması gereken Şenol Güneş’e tam yetki vermesi ve futbolun başına geçirmesi. Güneş göreve devam ederken yetkileri daha artırılmalı. Altyapı ve transferlerin de başına Güneş geçmeli. Başiktaş’ın bugün ve gelecekte Şenol Güneş’e çok ihtiyacı olacak. Güneş önemli projeleriyle Kara Kartal‘ın geleceğine yön vermeli. Beşiktaşlı taraftarlar, Şenol Güneş’e sahip çıkmalı ve Güneş’i bırakmamalı.

YEMEN’İMİ KAYBETTİK

Türk futbolunda çok önemli insandı Yemen Ekşioğlu… Benim de genç yetenekleri bulmamda en büyük destekçimdi. Yemen’in ağabeyleri, amca oğulları Fenerbahçeli’dir. Sarı-lacivertli kulüpte yöneticilik yapmışlardır. Yemen o aileden Beşiktaşlı çıkan ilk kişiydi. Henüz 18 yaşında Beşiktaş’a yönetici olmuştu. Bunu hep gururla anlatırdı. Hatta onun bir anısı vardı. Babası Yemen’e bir araba almış. 1980’lerin başında Şeref Stadı’nın zemini tarla gibi. Yemen kendi arabasının arkasına tırmıklar takarak zemini düzeltiyor. Olay fotoğraflar gazetelere yansıyınca; babası Yemen’e 1 yıl araba kullanmayı yasaklamış.

Yemen uzun yıllar bir çok kulüpte futbol oynadı. Çok da iyi futbolcuydu. Sonra amatör futbolun ajanı olarak Türk futboluna hizmet etti. Ben Befam’ın başına geçtikten sonra amatör kulüplerden alacağımız futbolcuları ona söyler, Yemen de iki top, eşofmanlar karşılığında bu yetenekleri Beşiktaş’a kazandırdı. Yemen Ekşioğlu, şahsi ilişkileriyle Fulya’daki altyapı tesislerinin gelişmesi için çok emek harcadı. Son yıllarda sağlığı bozulmuştu.

Son 3 sene yazları Bodrum‘da beraber geçirdik. Ekonomik kriz içindeki Türk futbolu için tek çözümün altyapı olduğunu bilen ve bunun için büyük gayret içinde olan, etrafındaki herkese yardımcı olan, bonkör Yemen’imi kaybettik. Vardar ailesi olarak acımız çok büyük.

Tüm ailesine, oğlu Hakkı ve vefakar eşi Özen’e başsağlığı dilerim. Türk futbolu, Beşiktaş ailesi ve Sinan Vardar olarak onu hiç ama hiç unutmayacağız. Huzur içinde uyu sevgili kardeşim.

SİNAN VARDAR

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com
Sinan Vardar
Sinan Vardarsinan.vardar@1milyonhaber.com
TÜRFAD Başkanı, BJK altyapısında BEFAM kurucusu, Spor Yazarı, TV yorumcusu, Jolly Tour onursal başkanı, Somaspor onursal başkanı, 1milyonhaber.com yazarı