SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gençlere Eğitim Desteği!

Bu haber 03/05/2018 - 06:52 'de eklendi ve 83 kez görüntülendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Gençlerin kendi zamanlarına uygun, kendi arzu ettikleri meslek kurslarından faydalanabilmeleriyle ilgili, 10 bin liraya kadar vereceğimiz bir kupon sistemiyle, gençlerimizin özgür, kendi istedikleri şekilde, kendi ihtiyaçları doğrultusunda mesleki eğitim faaliyetlerinden faydalanmalarının yolunu açacağız inşallah Temmuz ayından itibaren.” dedi.

 

Sarıeroğlu, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen, İstanbul  Gençlik Festivali‘ndeki konuşmasında, dünyanın önemli değişim ve dönüşüm  sürecinden geçtiğini, en ciddi değişim ve dönüşümün, çalışma hayatı ve  mesleklerde meydana geldiğini dile getirdi.

 

Türkiye‘de de büyük değişim ve dönüşüm süreci yaşandığını anlatan  Sarıeroğlu, “Bu süreçte gençlerin enerjisine, azmine, vizyonuna, yenilikçi bakış  açılarına ihtiyacımız var. Türkiye’nin gelecekte daha iddialı, daha rekabetçi bir  ülke olmasının yolunun, bugünün gençlerinin bu iddia çerçevesinde kendilerini  süreçlerle ilgili donatmasından geçtiğini biliyoruz. Gençlerin kendine  güvenlerinin önemli olduğuna inanıyorum. Hiçbir zaman vazgeçilmemesi gerekiyor.  Hayat içerisinde bir sürü sıkıntılar, sorunlar, engeller, imkansızlıklar  karşımıza çıkabiliyor. Bunların, hedeflerden vazgeçmek için bir neden olmaması  gerekiyor. Gençlerimizin daha öz güvenli, zorluklarla ve sıkıntılarla mücadele  edecek güce kavuşacak niteliklerle buluşturmak konusunda da çalışma ve inancımız  söz konusu.” diye konuştu.

Fikirlerin yarıştığı bir süreçten geçildiğine  işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğitim formatlarımızı hayat boyu öğrenme anlayışıyla ve gençlerin  vizyonuna uygun hale getirmek için gözden geçiriyoruz. Hiçbir gencimizin gelecek  kaygısı taşımasını istemiyoruz. Türkiye, fırsatlarla dolu bir ülke, büyük  hayalleri, güçlü hedefleri var. Bu hedeflere gençlerimizle birlikte ulaşacağımıza  inanıyoruz. Hiçbir gencimizin gelecek kaygısı duymaması gerekiyor. Gençlerimize  hızla değişen çalışma hayatı şartlarına nasıl ayak uyduracaklarıyla ilgili yol  göstermeye çalışıyoruz ve politikalarımızı güncelliyoruz.”

Dijitalleşmenin, bir yandan yeni istihdam ve iş alanları yaratırken  bir yandan standart anlamdaki istihdam imkanlarında kısıtlamaları beraberinde  getirdiğine dikkati çeken Sarıeroğlu, şöyle devam etti:

“Bununla mücadele etmenin yolu, yeni süreçlere uyum sağlamaktan  geçiyor. Gençlerin daha fazla fırsatların peşinde koşması gerekiyor. Bu  fırsatları oluşturma konusunda son dönemde güçlü adımlar attık. En büyük  hedefimiz, İŞKUR‘un, Türkiye’de kamu istihdam kurumu ve özel sektör anlamında en  büyük aktiflik oranı olan bu kurumumuzun, gençlerle özellikle eşleştirme  çalışmalarında daha da bütünleşmesini sağlamak. Bunun için bütün imkanlarımızı  gençlerin bakış açısıyla tekrar güncelliyoruz. Eşleştirme programımızın dijital  altyapısını baştan sona yeniliyoruz. Bugüne kadar mobil uygulamamız yoktu. Genç  kardeşlerimizden aldığımız öneriler ve geri bildirimler doğrultusunda, bir mobil  uygulama hazırlığı içerisindeyiz. Gençlerin daha fazla iş imkanıyla  buluşturulması anlamında yeni istihdam türleriyle ilgili adımlarımızı atıyoruz.  Gençleri iş hayatına girmekten alıkoyan bütün engelleri de ortadan kaldırıyoruz.  Yeni dijital dünyanın getirdiği mesleklerle ilgili olarak, çok güçlü mesleki  eğitim programları uyguluyoruz. Özel sektörle işbirlikleri gerçekleştiriyoruz.  İŞKUR olarak siber güvenlik, kodlama, bilişimle ilgili, her türlü meslekle ilgili  eğitim programları gerçekleştiriyoruz. Bu eğitim programlarından İstanbul’da son  3 senede mezun olan 4 bin kardeşimiz var. Bunların yüzde 80’ini de işe  yerleştirdik. Tüm dünyada genç iş gücüyle ilgili geriye gidiş varken, Türkiye,  gençler için bir fırsat penceresi ve çok güçlü bir potansiyel. Son 10 senede 1  milyon genç iş gücünde artış olmuş. Son 1 senede İŞKUR olarak 1 milyon 57 bin  kişiyi işe yerleştirmişiz. Bunun 351 binini genç kardeşlerimiz oluşturmuş.”

Sarıeroğlu, gençlerin belli formatlarda eğitim kalıplarının içerisine  sıkışmasını istemediklerini belirterek, “Gençlerin kendi zamanlarına uygun, kendi  arzu ettikleri meslek kurslarından faydalanabilmeleriyle ilgili, 10 bin liraya  kadar vereceğimiz bir kupon sistemiyle, gençlerimizin özgür, kendi istedikleri  şekilde, kendi ihtiyaçları doğrultusunda mesleki eğitim faaliyetlerinden  faydalanmalarının yolunu açacağız inşallah Temmuz ayından itibaren.” dedi.

“Kaygı duymanıza gerek yok”

Soruları da cevaplayan Bakan Sarıeroğlu, İstanbul Üniversitesi’nin  bölünmesine ilişkin bir soru üzerine, şunları söyledi:

“İsimle ilgili değişikliğin olmayacağı açıklandı zaten, İstanbul  Üniversitesi adıyla devam ediyor. Sadece bir tanesi Cerrahpaşa şeklinde yanında  parantez içerisinde bir durum olacak. İstanbul Üniversitesinin tarihi geçmişiyle  ilgili en ufak bir kaygı duyulmasını gerektiren bir durum söz konusu değil.  Yapılan çalışmalar eğitimin kalitesinin arttırılması, daha iyi planlama  yapılmasıyla ilgili yapılmış bir çalışma. Dünyanın birçok ülkesinde uygulanmış ve  bizim ülkemizde de uygulanmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiş. Okulun ismiyle  ilgili süreçten geçtik. Meclis’te de 7. maddeye kadar dün akşam geldiler. Artık  ismiyle ilgili bir değişiklik söz konusu değil. Okulları tercih ederken de daha  çok eğitimin niteliği, kalitesi, tarihi önemli. Bunlarla ilgili değişiklik  olmayacak. Puanı yine İstanbul Üniversitesi’nin aynı olacak. En ufak bir kaygı  duymanıza gerek yok.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Türkiye’nin  büyüme rakamlarının bir başarı hikayesi olduğunu belirterek, sözlerini şöyle  tamamladı:

“Bu, iş dünyamızın azimli, inançlı ve vazgeçmeden yola devam etmesinin  etkisi, işçilerimizin, çiftçilerimizin, memurlarımızın alın teriyle olmuştur. 81  milyon hep birlikte tek yürek olarak hedefimize odaklandık. O hedef doğrultusunda  kararlı adımlarımızı attık ve bunları uyguladık. Dünyada en yüksek büyüme  performansını gerçekleştiren ülkelerden biri konumuna geldik.”

Kaynak GazeteVatan

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com