SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İNR Testi Nedir?

Bu haber 20/10/2018 - 05:10 'de eklendi ve 65 kez görüntülendi.

İNR Testi Nedir

 

inr testi

haberonunde.com

Özet:

 

İNR Testi kalp kapak hastalarına takılan metal kalp kapaklarının işlevini yitirmemesi için gerekli olan kanın sululuk ölçüsünü ortaya çıkaran basit bir kan tahlilidir. Bu testi kalp kapak hastaları rutin olarak yaptırırlar. Metal kalp kapaklarının ömrü çok uzundur ancak dezavantajlarından biri, ömür boyu kan sulandırıcı ilaç almayı gerektirmesidir. Çünkü metal kalp kapakları pıhtı oluşursa bozulabilirler. Kanın sululuk ölçüsünü belirleyen test İNR testidir. Böylece ilacın kanı ne kadar sulandırdığı görülebilir, gerekli görülürse doz yeniden ayarlanabilir. Bu da büyük sorunlara yol açar. Bu kan sulandırıcı ilaçlar varfarin olarak bilinir. Bazı hastalara günde 1 doz, bazı hastalara günde yarım doz verilmektedir. Bu ölçüyü belirleyen kriterler;

 

 

l Hastanın yaşı

 

l Hastanın kilosu

 

l Kanın pıhtılaşma hızı

 

l Hastanın beslenme programı

 

l Diğer hastalıklar

 

l İlaçlarla etkileşim

Gibi kriterlerdir.

 

Metal kalp kapakları

 

Kalp kapakları metal olabileceği gibi, sığır veya domuz kaslarının işlenmiş yapısından da imal edilebilirler. Ancak halk arasında metal olarak bilinen kapakların ömrü çok uzun olduğundan, doğum yapmayacak kadınlarda ve yaşlı erkeklerde tercih edilirler. Doğum yapacak kadınlar, metal kapak kullanmazlar. Çünkü doğum sırasında rahimde kan sulandırıcı ilacın etkisi ile aşırı kanama olabilir, bebek ve annenin hayatı tehlikeye girer. Doğum yapacak olan kalp kapak hastası kadınlarda metal olmayan kapaklar kullanılır. Bu kapakların ömrü 8-10 yıl arasındadır. Bu süre bittiğinde ise yeniden ameliyat olmak gerekir. Bir diğer önemli nokta ise organik kalp kapaklarını taktıran hastaların ömür boyu Varfarin kullanma zorunluluğu yoktur.

 

İNR Nedir?

 

Basit ama hayati önemi olan bir kan testidir. Metal kapak taktırmış olan tüm kalp hastalarının, belli zamanlarda bu testi yaptırması gerekir. Zamanı kalp damar cerrahisi uzman doktor belirler. Aç karna ya da tok karna bu tahlil yapılabilir.

 

İNR Değeri Kaç Olmalıdır

 

Kalp kapak hastaları için yapılıyorsa İNR değeri minimum 2.5 maksimum 3.5 olmalıdır. Bu iki değer arasında çıkarsa, verilen Coumadin kan pıhtı geciktirici/önleyici ilaç dozu değiştirilmez. Hastalarda 20 günde bir veya 30 günde bir kez yaptırılması uygun görülür.

 

İNR Değeri Yüksekse Ne Olur

 

İNR değeri belirlenen değerin üstünde çıkabilir. Nihayetinde doktorunuz ameliyattan hemen sonra günde 1 kez ilacın verilmesini önerebilir. Ancak ardından İNR testi yaptırır ve dozu ayarlamaya çalışır. Eğer İNR testindeki değerler yüksek çıkarsa, kanama riski vardır. Beyin kanaması, mide kanaması gibi riskler daima vardır. İNR değerinin yüksek olmasına bağlı olarak gerçekleşen mide kanamasının tedavisi erken yapılırsa, hayati risk önlenmiş olur. Hastada dışkıda aşırı kan, ağız ve burundan kan gelmesi gibi şikayetler görüldüğünde derhal 112 aranmalı ve hastaneye gidilmelidir.

 

İNR Değeri düşük çıkarsa Ne Olur

 

Bu durumda da kapak mekanizmasının bozulma tehlikesi vardır. Ortalama her saniye kan pompalayan kalbin görevini yapabilmesi için tek yönlü vana gibi çalışan bu mekanizmanın iyi çalışması gerekir. İNR değeri düşmüşse, pıhtılaşma olabileceği için, kapak bozulabilir ve kalp görevini yapamaz. Hasta ölebilir. İNR düşük çıkarsa x

 

 

 

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com