SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İsveç’te Küçük İstanbul Minyatürü Büyük İlgi Görüyor

İsveç’in Sala kentinde yaşayan marangoz ve ressam Jan Eric Svenberg, İstanbul’un tarihi yapıların minyatürlerini evinin bahçesinde sergiliyor

Bu haber 23/07/2018 - 05:04 'de eklendi ve 72 kez görüntülendi.

İsveç’te Küçük İstanbul Minyatürü Büyük İlgi Görüyor.İsveç‘in Sala kentinde yaşayan ressam ve marangoz Jan Eric Svenberg, 32 senedir Türkiye‘nin gönüllü kültür elçiliğini yapıyor.

Başkent Stockholm’e 100 kilometre uzaklıktaki kentte yaşayan Svenberg’in evinin bahçesi adeta bir açık hava müzesi. Yemyeşil bahçedeki minyatür saray ve camiler, ziyaretçilere İstanbul‘u tanıma imkanı sunuyor.

1979’senesinde ziyaret yaptığı İstanbul‘a aşık olduğunu belirterek “İstanbul‘da Türk ve Osmanlı mimarisi beni çok etkiledi. Daha sonra birçok kez İstanbul‘a gittim.

Sultan Ahmet Camisi, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı mimarisine ait mezar ve çeşmelerin yanı sıra Edirne’deki Selimiye Camisi ile Kudüs‘teki Mescid-i Aksa‘nın maketlerini yaptım. Maketleri bahçemde sergileyerek insanlara tanıtıyorum.

Belediye mahalleye Küçük İstanbul ismini verdi

32 senedir Türkiye‘nin gönüllü elçiliğini yaptığını söyleyen Svenberg, Benim Küçük İstanbul adını verdiğim sergi, Sala Belediyesi tarafından da olumlu karşılandı.

Bana kültür elçisi unvanını verdiler. Bizim mahallenin adını da Küçük İstanbul olarak değiştirdiler. Mahallenin girişine resmi tabela astılar. İsveç devletinin resmi kültür sayfalarında İsveç‘te gezilecek 100 yerden biri olarak gösterildi. Burada kış uzun sürdüğü için minyatür eserler bakım istiyor.

Ben de her ilkbaharda eserlerin bakımını yapıyorum. Bunun için bir heyet oluşturuldu. Heyet, bakım masraflarını karşılıyor.

Svenberg, İsveç‘i ziyaret yapan turistlerin Küçük İstanbul sergisini görmek için kente de geldiklerini dile getirerek, ”Dünyanın dört bir yanından İsveç‘e gelen turistlerin bazıları buraya kadar gelerek sergiyi geziyor.

Ülkenin çeşitli bölgelerinden gelen İsveçliler de sergiye büyük ilgi gösteriyor. Batı ülkelerinden ve Arap ülkelerinden ziyaretçi akını oluyor. İki ay önce Japonya’dan bir kültür heyeti geldi ve minyatürlerden çok etkilendiler. Bu da beni çok sevindiriyor.

Türk liderlerinin yağlı boya tabloları

Türk diline ve tarihine çok düşkün olduğunu söyleyen Svenberg, şöyle devam etti:

1979’senesinden bu zamana Türkiye ve Türk tarihi ile ilgili elime ne geçtiyse okudum. Atatürk’ün tüm hayatını okudum. Yakın tarihteki Türk liderlerin hayatını okudum.

O kadar etkilendim ki başta Atatürk olmak üzere Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, darbe sonrası asılan Adnan Menderes, Turgut Özal, Kenan Evren, Cemal Gürsel, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Nihat Erim gibi tarihe damga vurmuş şahsiyetlerin yağlı boya tablolarını yaparak bahçemde özel bir bölümde sergilemeye başladım. Sergiyi gezenlere tek tek liderlerin yaşam öykülerini anlatıyorum.

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com
İlkay Gümüş
İlkay Gümüşilkay.gumus@1milyonhaber.com