SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kredi Kartı Kullanıcılarına Uyarı!

Bu haber 21/07/2018 - 11:58 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi.

TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal, “Üye iş yerleri, tek çekim yapılan kredi kartlarında tüketiciye komisyon adı altında ayrıca bir ücret yansıtamaz” dedi.

AA

 

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal, üye iş yerlerinin, tek çekim yapılan kredi kartlarında tüketiciye komisyon adı altında ayrıca bir ücret yansıtamayacağını belirterek, “Bunu yapması suç teşkil eder. Pos Cihazı kullanan iş yerinin bankaya ödediği komisyonu tüketiciye yansıtma hakkı yoktur.” ifadesini kullandı.

TÜKODER Başkanı Koçal, yaptığı açıklamada, birçok iş yerinin kanunlara uymadan hareket ettiklerini, nakit ve kartlı alış verişlerde fiyat farkını tüketiciye yansıttıklarını söyledi.

Kredi Kartı ile yapılan alışverişlerde tek çekimde farklı, taksitli satışlarda farklı fiyatların belirlendiğini söyleyen Aziz Koçal, “Öncelikle belirtmek gerekir ki kredi kartı ya da banka kartı bir ödeme aracıdır. Vatandaş ödemesini nakit yapabileceği gibi kredi kartı veya banka kartıyla da yapabilir.” dedi.

TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal, 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu‘nun 17. maddesinde “Üye iş yerleri, kart hamillerinin yapmış oldukları mal ve hizmet alımlarının karşılığını banka kartı ya da kredi kartı ile ödeme taleplerini kabul etmek zorundadır. Bu zorunluluklar indirim dönemlerinde de geçerlidir. Üye iş yerleri, kart hamilinden kartın kullanılmasından dolayı komisyon veya benzeri bir isim altında ilave bir ödeme yapmasını isteyemez. Bu karara aykırı davranılması halinde, üye iş yeri anlaşması yapan kuruluşlar tarafından üye iş yeri sözleşmesi feshedilir ve bir yıl süreyle yeni bir sözleşme yapılamaz.” hükmünün yer aldığını anımsattı.

Söz konusu kanun maddesinde de açıkça anlaşılacağı üzere, üye iş yerlerinin tek çekim yapılan kredi kartlarında tüketiciye komisyon adı altında ayrıca bir ücret yansıtamayacağını vurgulayan Aziz Koçal, bunun yapılmasının suç teşkil edeceğini ifade etti.

“Taksitli satışlarda komisyon farkı yüklenmesinin yasal dayanağı yok”

Aziz Koçal, üye iş yerleri ile bankalar arasında yapılan anlaşma kapsamında, bankalar tarafından üye iş yerlerine, pos hesabında biriken paranın nakit ya da belirli aralıklarla çekilmesi durumunda farklı komisyonlar uygulandığı bilgisini verdi.

 

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com