SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Leyla Bilginel: Sivrisinek Yüzünden Hayatım Tehlikede! Dangue Virüsü Nedir?

Sivrisinek ısırığı sonucunda virüse yakalanan ve hastaneye yatırılan oyuncu Leyla Bilginel, gözyaşları içinde “Benim için dua edin” dedi. Detaylar haberimizde…

Bu haber 13/06/2018 - 07:09 'de eklendi ve 592 kez görüntülendi.

Tayland’a evini götüren ve orada yaşamaya başlayan Leyla Bilginel, sivrisinek ısırması sonucu ortaya çıkan Dang virüsü (Dang Humması) sebebiyle hastanede büyük bir yaşam mücadelesine imza atıyor. 40 yaşındaki oyuncu, “Benim için dua edin” notuyla  resmi Instagram hesabından paylaşmış olduğu videoya şu ifadelere yer verdi:

” 5 gündür çok kötüyüm ve hastayım. Dişlerim birbirine vurması sebebiyle çok fazla konuşamıyorum. Sadece Tayland’a gelenler çok dikkatli olsun. Bir sivrisinek yüzünden ölümcül bir hastalık Dang Humması isimli ölüme yol açan bir hastalık… Önemsemediğiniz ufacık bir sivrisinek insan hayatını mahvedebiliyor.”

DANGUE VİRÜSÜ NEDİR?

DANGUE VİRÜSÜ NEDİR?

Aedes cinsi  sivrisinekleri tarafından bulaşan bir hastalıktır. Bu sivrisinek göreceli olarak temiz su kaynaklarını sevmesi nedeniyle evlerde su basmaları, kanalizasyon boruları  gibi yerler bu türün yerleşmesi için ideal yerler. Enfekte sivrisineğin ısırması beraber  Dang  isimi verilen bu virüs derinden giriş yapar, kana karışır ve ateşin yükselmesinin hemen ardından kanda bol miktarda yer almaya başlar. Dünya Sağlık Örgütü’nün  son yaptığı sınıflandırmaya göre  Dang enfeksiyonları 4 klinik tipte oluşabilir:

Tanımlanamayan ateş veya viral sendrom, hemorajik ateşi, şok sendromu, hemorajik ateşinde tablo, diğer semptomlarla birlikte 2-7 süre boyunca devam eden bir ateş ile karakterizedir. Ateşin  düşmesinin hemen ardından şiddetli karın ağrısı ve nefes almada zorluk gibi belirtiler ortaya çıkabilir.  Eğer tedavi edilmezse dolaşım yetmezliği ve şok ile  hastanın hayatı sona erebilir. Dang hastalığı  günümüzde bir çok ülkede yer almakta. Son zamanlarda özellikle Doğu Akdeniz, Afrika, Hindistan ve Uzakdoğu’da ayrıca Hawai ve Karayip ada görülmektedir.

Leyla Bilginel Kimdir?

Leyla Bilginel, 21 Aralık 1977 tarihinde Ankara’da gözlerini dünya’ya açtı. Ankara Hacettepe Üniversitesi İşletme  bölümünden mezun oldu. Bilginel, 2007 yılında ABD’de New York’ta sperm bankasından sperm alarak bir çok dünyaya getirdi. Haber spikeri olarak iş dünyasına atılan bilginer iki yıl sonra bu işi bıraktı. Ankara’da Hacettepe Üniversitesi İşletme bölümünde  eğitimini sürdürürken bir yandan devlet tiyatrolarında eğitimde aldı. Daha sonra çeşitli reklam ve dizilerde yer almaya başladı. 2013 yılında “Sevme Yanarsın”  isimli bir tiyatro da bulundu.  Leyla Bilgilen’in durumu hakkında gelişmeler oldukça sizlerle paylaşacağız.

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com