SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Marmaris’te Deniz Çekildi, Vatandaşlar Büyük Panik Yaşadı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde deniz 20 metre çekildi. Denizin çekildiğini gören vatandaşlar, sosyal medya hesaplarından, Deprem mi olacak notuyla paylaşım yaptı..

Bu haber 13/12/2018 - 12:40 'de eklendi ve 14 kez görüntülendi.

Muğla‘nın Marmaris, ilçesinde deniz 5- 20 metre arasında çekilirken, bazı vatandaşlar deprem olacak endişesi yaşadı. Korkulacak bir durumun olmadığını söyleyen Jeofizik Yüksek Mühendisi Hakan Beyaz, “Bu durum, atmosferik şartlarda yüksek basıncın neden olduğu doğal bir olaydır. Bu tür atmosferik basınçlarla, denizde 5 ila 30 metre arasında çekilmeler olabilir” dedi.

VATANDAŞLAR, “DEPREM Mİ OLACAK” NOTUYLA PAYLAŞTI

Atatürk Caddesi‘nden turistik İçmeler Mahallesi’ne kadar uzanan sahil şeridinde deniz, 5- 20 metre arasında çekildi. Adaköy Mahallesi açıklarında ise denizde çekilmeyle birlikte küçük bir adacık oluştuğu görüldü. Kordon Caddesi’nde iskelelerin temelleri açığa çıktı. Bazı vatandaşlar, deniz çekilmesinin depremin habercisi olabileceğini düşünüp endişelendi. Deniz çekilmesini fotoğraflayıp görüntüleyen bazı kişiler sosyal medyadan paylaşıp, ‘deprem mi olacak’ notuyla paylaştı.

“ENDİŞELENECEK BİR DURUM YOK”

Jeofizik Yüksek Mühendisi Hakan Beyaz, vatandaşları rahatlatan bir açıklama yaptı. Ortada endişelenecek bir durum olmadığını söyleyen Beyaz, şu ifadeleri kullandı: “Güney Ege ve Marmaris sahillerinde aralık ortası ile mart ayları arasında çekilmeler meydana geliyor. Son aylarda yaşanan küçük çaplı depremler, bir çekilme nedeni değildir.

Bu durum, atmosferik şartlarda yüksek basıncın neden olduğu doğal bir olaydır. Bu tür atmosferik basınçlarla, denizde 5 ila 30 metre arasında çekilmeler olabilir. Mevsim normalleri dışında bir hava seyretmektedir. Geçtiğimiz yıllarda 50 metreye kadar çekilmeler olmuştu. Marmarisliler, ‘Deprem habercisi olabilir mi’ diyerek endişe duymakta. Telefonla ulaşan herkese, deprem habercisi olmadığını söyledim. Sosyal medyada paylaşılan bu tür söylenti ve haberlere itibar etmeyin.”

Hakan Beyaz,Marmaris

Kaynak: HABERLER.COM

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com