SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Plastik poşetler neden paralı oldu? Pazar ve market poşetleri yeni ücretleri!

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi. 2019 yılı itibariyle bundan sonra market poşetleri ücretli olacak. Peki alışveriş poşetleri neden ücretli olacak? Ücreti belirlendi mi? İşte merak edilen detaylar…

Bu haber 12/12/2018 - 01:20 'de eklendi ve 11 kez görüntülendi.

Çevrenin korunmasına yönelik yasa teklifi dün Meclis’te kabul edildi. Yasaya göre 2019 yılı itibariyle plastik alışveriş poşetleri ücretli olacak. Bu düzenlemenin ardından gözler pazar ve market poşetlerinin ne kadar olacağına çevrildi.

 

MARKET POŞETİ ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde yer alan bilgiye göre  lastik poşetler en az 25 kuruşa satılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belirdiği ücret her sene güncellenecek.

 

Poşet Ücretleri

BAŞKA HANGİ ALANLARDA ZORUNLU?

Ayrıca lastik, akümülatör, piller ve araç bataryaları, otomotiv pilleri, madeni yağ, bitkisel yağ, elektrikli ve elektronik eşya (televizyon, küçük ev aletleri, buzdolabı ve soğutucular gibi beyaz eşyalar) piyasaya sürenlerden ve ithalatçılardan da belirtilen miktarlarda aynı pay tahsil edilecek.

Listedeki tutarlar, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacak. Cumhurbaşkanı, bu suretle tespit edilen tutarları yarısına kadar artırmaya veya indirmeye yetkili olacak.

MARKETLER İÇİN YENİ GELİR KAPISI

Poşetler, alışveriş yapılan marketler için yeni ve oldukça büyük bir gelir kapısı olacak.

Öyle ki bir poşetin 25 kuruşa satılmasıyla binlerce müşterinin bu poşetleri mecburen satın alması marketlere dev ve hiç yorulmadan elde edilebilecek bir kazanç kapısını aralıyor.

Örneği biraz daha spesifik hale getirmek gerekirse 1500 şubesi bulunan bir markette günde 500 işlem yapılması ve her bir müşteriye 2 adet poşet satılması durumunda bu rakam günlük 375 bin liraya çıkıyor.

Çevre duyarlılığı açısından önemli bir program olmasına karşılık marketlere haksız kazanç imkanının geleceği bu sistem tartışma konusu oldu. Plastik poşetlerin kullanımının azaltılması için alışveriş çantalarının kullanımının teşvik edilmesi de bu uygulama karşısında bir başka öneri.

Kaynak: HABER7.COM

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com
İlkay Gümüş
İlkay Gümüşilkay.gumus@1milyonhaber.com