SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Polis ve MİT’ten FETÖ’nün yeni yapılanmasına büyük darbe

Bu haber 08/05/2018 - 03:50 'de eklendi ve 114 kez görüntülendi.

İzmir’de son bir yılda 3 kez yeniden yapılanmaya çalışan Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) İl Emniyet Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) ortak operasyonlarıyla büyük darbe vuruldu.

15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişimi sonrası güvenlik güçlerinin  başarılı operasyonları sonucu çöküş sürecine giren FETÖ’nün yeniden yapılanmasına  çalışıldığı tespit edildi. Çöküş sürecindeki FETÖ’yü ayağa kaldırmaya  çalıştıkları belirlenen örgüt mensupları, güvenlik güçlerinin bu süreçteki  takipleri sonucu kıskıvrak yakalandı. FETÖ’nün Ege Bölgesinde “altın şehir” adı altındaki yeniden  yapılanmaya çalıştığına yönelik bilgi, 25 Temmuz 2017’deki operasyonla ortaya  çıktı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesindeki operasyonda 125 şüpheli  gözaltına alındı, bunlardan 63’ü tutuklandı.

FETÖ’nün Ege Bölgesi’ndeki “Altın şehir” yapılanmasını organize eden  sözde “İzmir il imamı” Halil Karagöz’ün üstünde ve 2 adresindeki aramalarda 448  bin 468 dolar ve 16 bin 516 lira bulundu ayrıca bu operasyonla, örgütün “COCO”  adlı gizli haberleşme programı kullandığı ortaya çıktı. Bu operasyondan hemen sonra 22 Kasım 2017’de yeniden yapılanmaya  çalışan FETÖ’nün hücre evlerine yönelik operasyonda örgütün sözde “İzmir il  imamı” Süleyman K’nın da bulunduğu 53 kişi yakalandı. Adliyeye sevk edilen  zanlılardan 29’u cezaevine gönderildi.
Örgüt mensuplarının deşifre olmamak için üçerli gruplar halinde  hareket ettikleri, dikkati çekmemek için kalabalık site içlerindeki aylık kirası  5 bin lirayı bulan lüks rezidansları kiraladıkları belirlendi. İzmir’de son bir yılda 3 kez yeniden yapılanmaya çalışan FETÖ’nün bu  yapılanmasına yönelik üçüncü büyük operasyon ise 6 Mayıs Pazar günü düzenlendi.  Kentteki 118 hücre evine yönelik operasyonda 72 zanlı gözaltına alındı.  Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor

Son operasyonun detayları

AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Ege  Bölgesi’nde yeniden yapılanmaya çalışan FETÖ, eski metotlarını devreye sokarak  eğitim vaadiyle ailelerinden kopardığı küçük yaştaki çocukları hücre evlerine  kapattı. MİT’in koordinesinde İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat, Terörle Mücadele  ve Mali Suçlarla Mücadele şubesi ekiplerinin ortak operasyonunda girilen hücre  evlerinde küçük yaşta çocuklar da bulundu.
Örgütün kendi amaçları doğrultusunda terör eğitimi verdiği tespit  edilen 33 çocuk, polis ekiplerince kurtarıldı. Ailelerinden eğitim yalanıyla koparıldıkları belirlenen çocuklara FETÖ  elebaşı Fetullah Gülen’in kitapları okutularak terör propagandası yapıldığı  belirlendi. Örgütte “Işık evi” olarak adlandırılan hücre evlerinde kalmaya  zorlanan yaşları 12 ile 18 arasında değişen 33 çocuğun ifadeleri, Çocuk Şube  Müdürlüğünde psikolog eşliğinde alındı.
Bilgi sahibi olarak mağdur sıfatıyla ifade veren çocukların  anlatımları, örgütün küçük yaşta çocuklar üzerinde kurduğu baskıyı da bir kez  daha ortaya koydu. Çocukların verdikleri ifadelerde, örgüt hiyerarşisinde “ev sorumlusu  abi” olarak nitelenen örgüt üyelerinin öncelikle “ders çalıştırma” bahaneleri ile  evlere gelişleri sağladıkları, daha sonra yatılı olarak kalmaya başlayan bu  çocuklara zorla terörist başı Fetullah Gülen’e ait kitapların okutulduğu ve  konuşma videolarının izletildiğini söyledikleri öğrenildi. Çocukların verdikleri  ifadelerde, örgütsel faaliyetlerin yapıldığı sırada dinlenip takip altına  alınabilecekleri endişesiyle telefonlarının toplatıldığı bilgisi de yer aldı.
Alınan ifadelerde, çocukların hangi derslere yatkın olduğunun  saptanarak gelecekte örgütün istediği mesleği seçmeye zorlandıkları, “eğitim  çetelesi” adı altında fişlemelerin yapıldığı ve bu bilgilerin sözde üst  yöneticilere iletildiği, zor günlerin yakın zamanda geçeceği ve rahata  kavuşacakları yönünde telkinlerde bulunulduğu bilgisine de ulaşıldı.

Zorlamayla toplu “dua seansı”

FETÖ’nün amaçları doğrultusunda terör eğitimi verilen çocukların örgüt  elebaşı Fetullah Gülen ve örgüt üyeleri için toplu “dua seansları”na katılmaya  zorlandıkları da ortaya çıktı. Bu dua seanslarına katılmayan, verilen görevleri yerine getirmeyen  çocukların ev sorumlusu “abi”nin şiddetine maruz kaldığı da belirtildi. Görevini  yerine getirmediği gerekçesiyle göz önünde tokatlanan çocuklarla diğerler  çocukların disipline edilmeye çalışıldığı anlaşıldı. İfadeleri alınan çocuklar ailelerine teslim edildi.

Yakalananlar örgütün sözde yöneticileri

Öte yandan örgütün yeniden yapılanmasına büyük darbe vurulan  operasyonda yakalanan bazı kişilerin, FETÖ’nün Türkiye genelinde sözde  yöneticilik görevi üstlenmiş isimler olması dikkati çekti. İzmir’de 3 grup halinde faaliyet gösterdikleri tespit edilen, eğitim  danışmanı, bölge ve il sorumluları ile emniyet ve TSK içindeki örgüt üyelerinden  sorumlu mahrem imamların da aralarında olduğu 72 kişinin yakalanmamak için  sürekli yer değiştirdikleri belirlendi.
Yeniden yapılanma kapsamında örgütten kopmayı önlemek için cezaevinde  bulunan tutuklu kişilerin ailelerine “himmet” adıyla toplanan paralardan  dağıttıkları, “bugünler geçecek” algısıyla FETÖ içerisinde motivasyonun  artırılmasının amaçlandığı tespit edildi. Çok sayıda örgütsel dokümanın ele geçirildiği operasyonda FETÖ’nün  yeniden yapılanmasına ışık tutacak nitelikte bilgilerin olduğu değerlendirilen  bir harici belleğin ise küçük yaşta bir çocuğun yalnız yaşadığı evden çıkması  dikkati çekti. Harici belleğin sahibi tespit edilerek gözaltına alındı.
Muhtemel bir operasyona karşı önceden hazırlık yaptıkları görülen  örgüt mensuplarının polis takibine karşı özel önlem geliştirdikleri ve bu yönde  sürekli uyarıldıkları, bu kapsamda da farklı programlar ve uygulamalar  geliştirdikleri tespit edildi. Mali Şube görevlilerinin bir hücre evinde yaptıkları aramada,  yakalanmamak için yapılması gereken uyarıların yer aldığı el yazısı not bulundu.

Yılanın başı ezildi fakat kuyruk hala oynuyor”

Örgütün İzmir’deki hücre evlerine düzenlenen operasyona değinen  Başbuğ, şunları kaydetti:
“Yılanın başı ezildi fakat kuyruk  hala oynuyor. Bunların örgütü yaşatmak adına halen yürüttükleri planlamaları var.  Cezaevinde bulunan örgüt mensuplarına hurafeler ve rüyalar üzerinden sürekli  vaadlerde bulunuyorlar. Bunlar örgütün inanmış kadrolarını ayakta tutuyor.” (Vatan)
Facebook Comments

www.doganbeynakliyat.com