SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Probiyotik İçeren Doğal Gıdalar ve Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir?

Bu haber 04/10/2018 - 01:36 'de eklendi ve 111 kez görüntülendi.

 Probiyotik İçeren Doğal Gıdalar ve Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir?

probiyotikler

Probiyotikler vücudun dengesi, enerjisi, bağırsak, mide ve sindirim dostu, güzel cilte sahip olmanın sebebi, bağışıklık sistemin güçlü olmasının kaynağı dersek abartmış olmayız. Yani probiyotikleri sevmemek ve tüketmemek İçin hiçbir mazeretimiz olamaz.

 

Son günlerin modası diyebileceğimiz ve dükkanların gıda takviyesi olarak müşterilerine sunduğu ürünler gözümüze mutlaka ilişmiştir. Lakin çoğu insan dükkan ürünleri değil doğal olan ürünleri kullanmaktan yanadır. Bundan ötürü sizin için kolaylıkla bulabileceğiniz ve ağız tadıyla tüketebileceğiniz probiyotik kaynağı olan gıdaları sizin için derledik.

 

 

l Kefir

 Kefir, tam bir probiyotik deposudur. Süt ürünlerinin probiyotik sultanı dersek yeridir. Kefir, koyun, keçi, inek ve manda gibi hayvanların sütünden mayalanma sonucu elde edilir. Yararlarını saymakla bitiremeyiz. Başlıca faydaları olarak çok fazla miktarda vitamin ve mineral içermesi, aynı zamanda beden iskelet sistemini güçlendirmesi yer almaktadır.

 

 

l Yoğurt

Sofraların vazgeçilmezi ve sultanı olan yoğurt probiyotik açısından oldukça zengindir. Fakat marketlerde satılan yoğurtlardan değil evde kendi yaptığımız yoğurtları tüketmemiz daha faydalıdır. Ayrıca yoğurdu ayran ya da cacık olararakta yemeklerimizde bolca tüketebilirsiniz.

 

 

l Peynir

Probiyotik bakımından içeriği zengin olan ve kahvaltıların olmazsa olmazı peynirdir. İçinde çok sayıda faydalı bakterileri barındıran ve bu sayede bağışıklık sistemini güçlendiren peyniri kahvaltınızdan eksik etmeyin.

 

 

l Keçi Sütü

Koyun ve inek sütünden daha sert bir içeriğe sahip olması ve içeriğinde bulunan faydalı bakteriler ile keçi sütü, beden için enerji kaynağıdır ve bağışıklık sistemin güçlenmesinde çok iyi bir besindir.

 

 

l Bitter Çikolata

Süt ve süt ürünleriyle arası iyi olmayanların yiyebileceği bitter çikolata iyi bir probiyotik kaynağıdır.

 

 

l Miso Çorbası

Miso çorbası, Japonlara özgü olan ve sabaları kahvaltıda içilen bu çorba probiyotik bakımından oldukça zengindir. Ayrıca miso çorbası protein ve lif açısından zengindir. Miso çorbası, koji mantarı ile soya fasulyesinin fermentesiyle ortaya çıkan bu çorbayı içmeyi deneyin. Hatta öyleki Japonya’da bu çorbayı düzenli olarak tüketen kadınların meme kanserine yakalanma riskinin azaldığı vurgulanmıştır.

 

 

l Salatalık Turşusu

Çok güzel bir probiyotik kaynağı olan salatalık turşusu aynı zamanda yemeklerin çok istenen yiyeceğidir. Yalnız hazır satılan turşular değil doğal olan salatalık turluları tercih edilmelidir. Hazırlar işlem gördüğünden dolayı hiçbir şekilde probiyotik içermez. Diğer bir yandan evde yaptığınız salatalık turşusuna sirke ilave etmeyiniz. Çünkü sirke probiyotik bakterilerini öldürmektedir.

 

 

l Lahana Turşusu

 Lahana turşusu, bir taraftan B, C vitamini deposu, bir taraftan lifli olması ve bir taraftandan da probiyotik açısından oldukça zengin bir besindir.

 

 Diğer Doğal Probiyotikler Nelerdir?

 

Diğer doğal olan probiyotik içeren besinler ise şunlardır;

 

 

l Nar ekşisi,

 

l Şalgam,

 

l Boza,

 

l Süzme peynir,

 

l Zeytin,

 

l Dosa ( Hint yemeği )

 

l Natto ( Japon yemeği ).

 

Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir?

 

 Probiyotiklerin insanlara olan faydaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 

 

l Bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

l İshale iyi olur

 

l Kabızlığı önler

 

l Şişkinliği, hazımsızlığa ve gaz problemlerini iyi gelerek mide dostudur.

 

l Enfeksiyon oluşumlarının önüne geçer

 

l Mide bağırsak rahatsızlıklarını engeller

 

l Bağırsak problemlerinin önlenmesine iyi bir yardımcıdır.

 

l Kan kolesterol seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

 

l Hastalıkların akabinde kişilere hızlı bir iyileşme olanağı sunar.

 

l İdrar yolları enfeksiyonlarını engellemeye yardım eder.

 

l Mesane kanserine yakalanma riskini azaltır.

 

l Çocuklarda gelişmekte olan egzama semptomlarının hem azaltılmasında hem de önlenmesinde çok iyi bir yardımcıdır.

Sonuç olarak probiyotikler bazı gıdaların içeriğinde doğal olarak bulunurken, bunun yanında da doğal olmayan yapay olarak üretilip bazı ürünlerin içine eklenmesi maalesef mümkündür. Bu ayrıntıya dikkat ederek her zaman doğal olan probiyotikleri tüketelim.

 

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com