SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Stresli bir hayatınız varsa bu yiyeceklerden uzak durun!

Bu haber 06/10/2018 - 01:43 'de eklendi ve 137 kez görüntülendi.

Stresten uzak durmanın yolları! Evet yanlış duymadınız! Yaşamınızda stresten arınmak için, yediklerimize dikkat edebiliriz.İşte stresi arttıran yiyecekler!

Stresten uzak durmanın yolları! Bu yiyeceklerden uzak durun!

stresten uzak durmanın yolları

 

Stresten uzak durmanın yolları!

Stresten uzak durmanın yolları! Evet yanlış duymadınız! Yaşamınızda stresten arınmak için, yediklerimize dikkat edebiliriz. İşte stresi arttıran yiyecekler!

 

DONDURMA

Stresten uzak durmanın yolları

 

Bunu duyduğunuz için, üzüldüğünüzü biliyoruz. Dondurma damak zevkimize iyi gelirken, ruhumuza maalesef aynı özveride bulunmuyor.Rafine edilmiş, şekeler, stres zamanında kendini gösteren, kortizon hormonunun yükselmesine neden oluyor.Bu yönüyle dondurma, stresi arttıran, yiyecekler arasına giriyor.

 

KAHVE

 

Stresten uzak durmanın yolları

 

Az miktarda alındığı zaman, konsantrasyon artıran kahve, fazla tüketildiği taktirde ise strese yol açıyor.Aşırı kahve tüketimi, sakinleşmeyi sağlayan, magnezyumun vücuttan atılmasına sebep olarak, agresif bir ruh hali yaratıyor.Uyku kalitesi üzerinde de dengesizliklere sebep olan kahve, stresli durumlarda uzak durulması gerekiyor.

 

BEYAZ KARBONHİDRATLAR

 

Stresten uzak durmanın yolları

 

Beyaz ekmek, patates cipsi, beyaz undan yapılmış kek ve pastalar, kan şekeri seviyesinde değişikliklerin yaşanmasına sebep oluyor. Lif içeriği olmayan, paketlenmiş karbonhidrat tüketimi ise, bağırsak bakterilerinin dengesini bozarak, serotonin hormonunu dengesiz hale getiriyor. Bu işlemlerden dolayı, işlenmiş karbonhidratlı besinler stresi attırıyor.

ENERJİ İÇECEK VE YİYECEKLERİ

 

 

 

Enerji barlarını ya da enerji içeceklerini çok sık tüketenlerdenseniz, strese davetiye çıkardığınızı bilmeniz gerekiyor.Kana kana içtiğiniz bir kutu enerji iceceği, konsantrasyon kabiliyetinizi de sizden alarak anksiyeteyle baş başa bırakıyor. Bangos Üniversitesi’nin biyoloji bölümündeki bilim insanları tek bir kutu enerji içeceğinde 13 çay kaşığı şeker bulunduğunu söylüyor. Şeker tüketimi de size tamamen stres olarak geri dönüyor.

TUZLU KREKERLER

 

Stresten uzak durmanın yolları

 

Yüksek miktarda tuz içeren krekerler, düşük tansiyonunuzu yükseltmeye yardımcı olsa da hızlıca yenilen bu tarz ürünler, stresi artıran yiyecekler arasında. Glikoz oranını da yükselten tuzlu krakerler, stres hormonu olarak adlandırılan kortizolün yükselmesine sebep oluyor.

GAZLI İÇECEKLER

 

Stresten uzak durmanın yolları

 

Doğal maden suyu haricinde içtiğiniz bütün gazlı içecekler, stresin artmasında rol oynuyor. Hem yüksek şeker ve tatlandırıcı içerikleriyle hem de kafein ile saldırıya geçen gazlı içecekler, stresin çoğalması için her şeyi yapıyor. Gazlı içecekleri hayatınızdan çıkaramıyorsanız, oldukça faydandalı olan katkısız doğal maden suyu içmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca stresli yaşamın sizi sağlıksız bir hayata hapsetmesini istemiyorsanız, cigna, finans’ın Kansere İnat Yaşasın Hayat sigortası kapsamındaki diyetisyen hizmetinden faydalanarak kendinize uygun bir beslenme düzenine sahip olabilirsiniz.

YAĞDA KIZARTILMIŞ YİYECEKLER

 

Stresten uzak durmanın yolları

 

Başta kızarmış patates ve tavuk olmak üzere bütün kızartılmış ürünler stresi artıran yiyecekler arasında yer alıyor. Sağlığa fayda sağlamayan ve bol yağ ile tuz içeren, bu tarz yiyecekler stresin çoğalmasına sebep oluyor. Elbette ara sıra kızarmış patates yemenizde bir sakınca yok ama bu tarz yiyecekleri bir beslenme şekline dönüştürmeniz var olan stresinizi çoğaltacaktır.

KONSERVE YİYECEKLER

Stresten uzak durmanın yolları

 

Tenekede hazır olarak satılan yiyeceklerin oldukça pratik olduğunu düşünüyorsanız ve zaman darlığından dolayı sürekli tenekelerdeki besinlerden kullanıyorsanız, bir kez daha düşünün. Kimyasal bir bileşen olan ve tenekeler cocuklarınıza zarar veriyor.

KIRMIZI ET

Stresten uzak durmanın yolları

 

Kırmızı et sevenler büyük hüsrana uğrayabilirler ama yapılan birçok çalışma kırmızı etten alınan yüksek protein dopomin hormonunu canlandırdığını ve bu sayede beyne stres arttırıcı sinyaller gittiğini söylüyor. Kırmızı et, stresi artıran yiyecekler arasında yer aldığından yüksek protein yüklemeli diyetleri uzun süre yapmamamız ruh sağlığı için daha iyi olabilir.

 

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com