SON DAKİKA
AdanasporAkhisar BelediyesporAlanyasporAntalyasporBeşiktaşBursasporÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGaziantepsporGençlerbirliğiİstanbul BaşakşehirKardemir KarabüksporKasımpaşaKayserisporKonyasporOsmanlı SporTrabzonspor

Süper Lig’de puanlar eşit olursa hangi averaj geçerli olacak?

Bu haber 20 / 04 / 2019 - 03:06 'de eklendi ve 307 kez görüntülendi.

Süper Lig‘de şampiyonluk yarışı sürerken, puan sıralamasında averajın etkisi merak ediliyor. İşte o maddeler Süper Lig’de son yılların en çekişmeli sezonlarından biri yaşanırken, puan tablosunda averajın etkisi tartışmalara sebep oluyor.

Şampiyonluk yarışındaki 4 takımın da birbirine çok yakın puanlarının bulunduğu Süper Lig’de averaj hesabı, TFF‘nin belirlediği Futbol Müsabaka Talimatı’nın 9. maddesi olan Puan Usulü ve Averaj’a göre yapılıyor. Sezon sonuna kadar genel averaja bakıldığı için, takımların sezon içinde aynı puanda olmaları halinde ikili averaja bakılmıyor..

Süper Lig’de sezon sonu itibariyle ikili, üçlü ya da dörtlü averaja bakılıyor.

TFF Mevzuatı ne diyor?

1-Takımların belirlenmiş bir fikstür gereğince birbirleriyle karşılaşarak kazandıkları puan durumlarına göre derecelendirilmelerine “Puan Usulü Sistemi” ismi verilir. Buna göre, yapılan müsabakalarda kazanan takıma 3 (üç), berabere kalan takımlara 1 (bir) puan verilir ve kaybeden takıma ise puan verilmez..

2-“Müsabaka Statüleri”nde ve her sezon öncesinde yayımlanan “Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar“da aksi belirtilmediği sürece aşağıdaki sistem uygulanır:

Puan usulü ile yapılan müsabakalar sonunda en fazla puan kazanan takım birinci, ondan sonra gelen ikinci ve devamı olarak sıralanır. Puanların eşitliği halinde aşağıda belirlenen sistem uygulanır..

a) Aynı puana sahip takım sayısı iki ise;

Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır,

Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa bu müsabakalardaki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.).
Kendi aralarındaki müsabakalarda puan ve gol eşitliği devam ediyorsa, genel puantajdaki gol averajına bakılır.
Takımların gol averajları da eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.
Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.
Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak tek maçlı eleme usulü uygulanacak bir müsabaka neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır..

b) Aynı puana sahip takım sayısı üç veya daha fazla ise;

 I. Bu takımların birbirleriyle oynadıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. (Puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz.)

Önce bu puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır.

Puan cetvelinde puan eşitliği varsa I. bentte belirtilen puan cetvelindeki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

Gol averajı da eşit ise daha fazla gol atan takıma bakılır..

Bütün bu şartlara rağmen takımların puanları ile attıkları ve yedikleri gol sayıları eşit ise genel puan cetvelindeki averaja bakılır.

Genel puan cetvelindeki averajlar eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır. (Fotomaç)

 

Facebook Comments
PUAN DURUMU
Süper Lig
# TAKIMLAR O AV P
PTT 1.Lig
# TAKIMLAR O AV P
LİG FİKSTÜRÜ
Süper Lig
PTT 1.Lig