SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Trump, silah satışının durdurulması karşı

Bu haber 12/10/2018 - 10:01 'de eklendi ve 324 kez görüntülendi.

Soruşturma açılsın talebi. ABD Başkanı Donald Trump, kayıp Suudi gazeteci Kaşıkçı bulunana kadar “Suudi Arabistan’a askeri yardımların kesilmesi” çağrılarına “Böyle bir adım bizi yaralar.” dedi.

Soruşturma açılsın talebi

 

soruşturma

 

haberonunde.com

Böyle bir adım bizi yaralar

ABD Başkanı Donald Trump, 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında gazetecilerin sorularını cevapladı.

ABD’de önde gelen senatörlerin Cemal Kaşıkçı’nın başına ne geldiği belli olana kadar Suudi Arabistan’a askeri yardımların kesilmesi yönündeki çağrılarının kendisine sorulması üzerine Başkan Donald Trump, “Böyle bir adım bizi yaralar.” diye konuştu.

Cemal Kaşıkçı’nın ABD vatandaşı olmadığına ve ABD’de vizeyle bulunduğuna dikkati çeken Trump, Kaşıkçı hakkındaki gelişmeleri “Hiç hoşumuza gitmiyor hem de hiç.” şeklinde değerlendirdi.

Soruşturma açılsın talebi

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Başkan Donald Trump’tan, Kaşıkçı’nın akıbeti hakkında “Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası” kapsamında soruşturma açılsın talebi iletmişlerdi.

Kentucky Senatörü Cumhuriyetçi Rand Paul dışında tüm komite üyelerinin imzaladığı mektupta, “Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası kapsamında Sayın Cemal Kaşıkçı’ya ilişkin herhangi bir ihlalde rolü olan yabancı kişilere yönelik yaptırım uygulama konusunda karar vermenizi talep ediyoruz.” ifadesi kullanılmıştı.

Senatör Paul ise katıldığı bir radyo programında, Kaşıkçı olayından Suudi Arabistan’ın sorumlu olması durumunda bu ülkeye silah satışının durdurulması gerektiğini vurgulayarak, “Eğer sorumlularsa hatta bu gazeteciyi öldürmelerinin onlar için kritik bir durum olduğuna dair bir işaret dahi olursa kendilerine silah satışını durdurmalıyız.” diye konuşmuştu.

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve Batı medyasında Orta Doğu ile ilgili haberleriyle tanınan Kaşıkçı, 2 Ekim’de resmi işlemler için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra ortadan kaybolmuştu.

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com