SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turizmdeki hareket ‘rekor tüketim’ getirdi

CK Enerji Akdeniz Elektrik’in ilk kez açıkladığı Gayrimenkulün Enerjisi raporu; Antalya, Burdur ve Isparta’da gayrimenkul sektöründeki hareketi gözler önüne serdi.

Bu haber 19 / 07 / 2019 - 12:08 'de eklendi ve 52 kez görüntülendi.

Turizm ‘de rekor tüketim. YILIN ilk dokuz ayında üç ilde toplam 139 bin 928 abone taşınırken en büyük hareket Antalya Kepez’de gözlendi. Turizm sektörünün bölgeye etkisinin de ortaya konduğu rapora göre; turizmde bu yıl yaşanan hareketlilik ile yılın ilk dokuz ayında bölgede elektrik tüketimi yüzde 27 artarak rekor kırdı. Elektrik tüketiminin yüzde 21’i turistik tesislerde gerçekleşti. Bölgede yabancı abone sayısı ise 37,6 bini aştı.

 

turizm

 

Turizmin başkenti Antalya ile Burdur ve Isparta’da görevli tedarik şirketi olarak perakende elektrik satış hizmeti veren CK Enerji Akdeniz Elektrik, ‘Gayrimenkulün Enerjisi’ raporunu açıkladı. Rapora göre yılın ilk dokuz ayında toplam 139 bin 928 taşınma hareketi gözlendi. İlk dokuz ayda yabancı ziyaretçi sayısında kırılan rekorlar, elektrik tüketiminde de rekor artışları beraberinde getirdi. Ocak-Eylül 2018 dönemindeki elektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artarken, toplam tüketimin yüzde 21’i turizm işletmelerinde gerçekleşti.

Antalya, Burdur ve Isparta’daki hareketi gözler önüne seren Gayrimenkulün Enerjisi raporunun ilk verilerini paylaşmak üzere basın mensupları ile bir araya gelen CK Enerji Akdeniz Elektrik Genel Müdürü Erol Değerli, “Hizmet bölgemizde her gün yaklaşık 519 abone taşınıyor. Yeni aboneler ve turizmdeki hareketle bölgedeki elektrik tüketimi de rekorlar kırıyor. Yeni ve devir abonelik işlemlerini geçmişe göre çok daha kısa sürede gerçekleştiriyoruz. Ayrıca yeni nesil sadakat programı CKPLUS® Fırsatlar Dünyası ile birçok avantaj sunuyoruz. Bundan sonra düzenli olarak açıklayacağımız Gayrimenkulün Enerjisi raporu sadece bize değil, birçok farklı sektöre kaynak olacak” dedi.

ELEKTRİK TÜKETİMİ YÜZDE 27 ARTTI

Gayrimenkulün Enerjisi raporuna göre Antalya, Burdur ve Isparta’da 2018 yılının ilk 9 ayında toplam 139 bin 928 taşınma hareketi gözlendi. Bu hareketin 95 bin 503’ü ikinci elde yaşanırken 44 bin 425 konutun kapısı da ilk kez açıldı. Turizm sektörü ve yabancı ziyaretçilerle ilgili bölümlerin de yer aldığı rapora göre ilk dokuz ayda Antalya, Burdur ve Isparta’daki elektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artarak 6 milyar 707 milyon kilovatsaate ulaştı.

Antalya’da en yüksek tüketim Temmuz 2018’de görüldü. Temmuz’da 1 milyar kilovatsaatlik toplam tüketim ile rekor kırıldı. Yılın ilk dokuz ayında Antalya’da toplam 5 milyar 532 milyon kilovatsaatlik elektrik tüketiminin yüzde 21’lik bölümünü oluşturan 1 milyar 158 milyon kilovatsaatini turizm işletmeleri gerçekleştirdi. Tüketimde Manavgat 339 milyon kilovatsaat ile lider oldu. Manavgat’ı Serik, Alanya, Kemer takip etti. CK Enerji Akdeniz Elektrik, çeşitli kampanya ve indirimlerle turizm tesislerine sağladığı fayda 2013 yılından bu yana 79,3 milyon TL’yi aştı.

YÜZDE 98,5’İNİN TERCİHİ ANTALYA

Rapora göre CK Enerji Akdeniz Elektrik’in hizmet verdiği elektrik tüketicilerinin yüzde 2,3’ünü yani 37 bin 613’ünü bölgeye yerleşen yabancılar oluşturdu. 37,6 bin yabancı elektrik abonesinin yüzde 99’u, yani 37 bin 219’u Antalya’da, 275’i Burdur’da, 119’u ise Isparta’da yer aldı.

YABANCI ABONELERİN YÜZDE 55’İ ALANYA’DA

Rapora göre yabancı abonelerin 20 bin 584’ü Alanya’yı tercih etti. Alanya’daki toplam elektrik abonesi sayısının 193 bin 573 olduğu göz önünde bulundurulduğunda ilçedeki her 10 aboneden 1’inin başka ülke vatandaşı olduğu görüldü. Antalya’da yerleşik yabancıların yüzde 14’ünü Ruslar, yüzde 13’ünü Almanlar ve yüzde 10’unu Kırgızlar oluşturdu. (Hürriyet)

Facebook Comments
Aykut İnce
Aykut İnceaykut.ince@1milyonhaber.com
Sunucu, spiker Aykut İnce günümüzde A Spor ekranlarında mesleki hayatını sürdürmektedir. Mesleğe ilk olarak Bursa Olay Tv ile adım atmış ardından Kanaltürk, Tv8, Kanal 1, Kanal 24, TRT Spor ve Fox Tv ekranlarında görev almıştır. 1milyonhaber.com yazarı

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN