SON DAKİKA

2019 En Moda Abiye Modelleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yunanistan’da Yangın Faciası: Onlarca Ölü ve Yaralı Var

Yunanistan’ın başkenti Atina’da orman yangınlarında 49 kişi yaşamını yitirdi, 157 kişi yaralandı, yüzlerce ev ve araç ise kül oldu.

Bu haber 24/07/2018 - 01:31 'de eklendi ve 203 kez görüntülendi.

Yunanistan’da Yangın Faciası: Onlarca Ölü ve Yaralı Var. Yunan Ulusal Acil Yardım Merkezinden (EKAV) yapılan açıklamada, Atina‘nın kuzeydoğusunda yer alan Rafina bölgesindeki ormanlık alanlarda başlayan yangınların meskun bölgelere sıçradığı belirtildi.

AA

Kayıp başvurusu yapılan birçok kişiye henüz ulaşılamaması sebebiyle ölü sayısı daha da artması bekleniyor.

Yerel kaynaklar, bir restoranda 26 kişi cesedi olduğu iddia etti fakat iddialar henüz doğrulanmadı.

Yüzlerce ev kül oldu

Yüzlerce ev ve aracın kül olduğu yangınlar sebebiyle binlerce kişi bölgeden tahliye edildi. Yangından kaçarak Rafina Limanı’na ulaşan yüzlerce kişi, Sahil Güvenlik botları ve özel feribotlarla bölgeden hızla uzaklaştırıldı.

Dün öğleden sonra Atina’ya 20 kilometre mesafedeki ormanlık alanda çıkan yangınlar, şiddetli ve yön değiştiren rüzgar sebebiyle hızla yayılarak geniş bir bölgeyi etkisi altına aldı.

Rafina yakınlarındaki yangınlara 200 itfaiyeci, çok sayıda gönüllü ve yüze yakın araçla karadan, uçak ve helikopterlerle de havadan müdahale yapılıyor.

Yunan İtfaiye Teşkilatından yapılan açıklamada, başkentin 50 kilometre batısındaki Kineta bölgesinde çıkan bir diğer orman yangını söndürmek için de 150 itfaiyeci ve 74 yangın söndürme aracının çalıştığı söylendi.

Bölgede çıkan yangın sebebiyle oluşan duman Atina‘da gökyüzünü kaplarken, Atina‘yı Mora Yarımadası‘na bağlayan otoyol saatlerce trafiğe kapalı kaldı.

Olağanüstü hal ilan edildi

Yangınların geniş bir bölgeyi etkisi altına alması sebebiyle İtfaiye Teşkilatının yanı sıra askeri birlikler de seferber edildi ve Avrupa Sivil Savunma Mekanizmasından yardım talebinde bulunuldu.

Başkent Atina‘nın da içinde olduğu Attiki bölgesinin bazı kesimlerinde olağanüstü hal ilan edildiği açıklandı. Attiki Eyalet Başkanlığından yapılan açıklamada Vali Rena Duru’nun, yangınların devam ettiği doğu ve batı Attiki’de olağanüstü hal ilan ettiği belirtildi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Bosna-Hersek‘e düzenlediği geziyi yarıda kesip Atina’ya döndü.

Facebook Comments
www.doganbeynakliyat.com
İlkay Gümüş
İlkay Gümüşilkay.gumus@1milyonhaber.com